Autor: Katrin Lagerest, Tallinna Linnamuuseumi arendusspetsialist
Tallinna Linnamuuseum tänab ja tunnustab vabatahtlikke, kellega koos on tänavu korraldanud 49 üritust-ekskursiooni
Rahvusvahelise vabatahtlike päeva kuulutas ÜRO välja 1985. aastal, et tutvustada üldsusele vabatahtlike panust, motiveerides kõigi elualade inimesi nii kodu- kui ka välismaal vabatahtlikuna tegutsema.
See päev on pühendatud vabatahtlikule tegevusele ja vabatahtlikele, kes panustavad oma aega ja oskusi ühiskonna heaks ilma rahalise tasuta. Päeva eesmärk on suurendada teadlikkust vabatahtlikkuse tähtsusest ja õhutada inimesi vabatahtlike organisatsioonidega liituma.
Tallinna Linnamuuseum tänab ja tunnustab meiega liitunud vabatahtlikke, kellega koos oleme sellel aastal korraldanud 49 üritust-ekskursiooni, transkribeerinud helifaile ja digitaliseerinud fotokogu esemeid. Vabatahtlike panus on meie jaoks hindamatu. Aitäh!
Aastal 2018 Eestis toimunud muuseumide ja raamatukogude külastajate ja mittekülastajate uuringus esitasid vastajad tulevikuteenusena soovi osaleda muuseumide töös vabatahtlikuna. Tallinna Linnamuuseum saab öelda, et külastajate ootus on saanud reaalsuseks ja 2022 sügisel algatatud programm on saanud hoo sisse.
Juba 122 toredat ja sõbralikku muuseumifänni
Oleme vabatahtlike abiga parandanud külastuskogemust ja digitaliseerinud meie fotokogu esemeid. 122 liitunust 84 on osalenud meie üritustel vähemalt korra ning 34 inimest rohkem kui viiel korral. Suurim väärtus on olnud nende heatahtlikkus – see on tõeliselt südantsoojendav. Olen tänulik võimaluse eest meie vabatahtlikega tutvuda ja koos nendega anda panuse Tallinna kultuuriellu. See on olnud meeletult põnev teekond.
Tallinna Linnamuuseumi noorim vabatahtlik alustas oma aja panustamist Kalamaja muuseumis kaheksa aastaselt ja on kasvanud kahe aasta jooksul koos kogukonnamuuseumiga. Väärikas eas vabatahtlikke on meil mitmeid ja neid kõiki iseloomustab soov õppida, aktiivsus ning iseenda väärtustamine. Võiks ju ekslikult arvata, et eakad istuvad kodus ja neil polegi muud teha kui tulla vabatahtlikuks. Tegelikkuses peab muuseum võistlema nende aja panustamises mitme teise ettevõtmisega. Nende säravaid silmi iseloomustab väljend „kes teeb, see jõuab“. Meie vabatahtlikud käivad huviringides, võimlemas ja loengutes, külastavad teatrit-kino-kontserti, laulavad-maalivad-õmblevad-meisterdavad, on mujal vabatahtlikud, käivad tööl, hoiavad lapselapsi, reisivad jne…
Iga panus on oluline
Sündmusi ja tegevusi, kus olla kaasatud, toimub iga kuu ning päris ilma ühegi võimaluseta panustada ei jää ükski huviline. Oma aja ja võimaluste piires võib osaleda aastas ühel üritusel või olla osa igast meie tegevusest, liitumisel puudub vanuseline piirang ning piisab soovist olla kaasatud.
Tallinna Linnamuuseumi vabatahtlike programm on pidevas arengus ja kasvab koos oma liikmete soovide ning võimalustega. Vabatahtlike soov panustada annab Tallinna Linnamuuseumi filiaalidele indu ning nii arenevad uued väljakutsed ja võimalused koos nendega. Uue aasta plaanid on suured! On näha, et me vabatahtlikud ja töötajad on valmis uuteks ühisteks sammudeks ning seda me neile ka pakume. Kuhugi kuulumine on hea tunne, kuuluda samasse kogukonda meie vabatahtlikega on maailma parim tunne – just see on hea põhjus liituda Tallinna Linnamuuseumi vabatahtlikega.
Tallinna Linnamuuseum – linnakultuuri süda
Tallinna Linnamuuseum koosneb seitsmest selgelt eristuva looga filiaalist, mis teevad omavahel tihedat koostööd. Need on Tallinna linnaelumuuseum, Fotomuuseum kunagises raevanglas ning galeriis Seek, bastioni- ja müürikäike ning nelja torni ühendav Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Lastemuuseum Miiamilla, Tallinna vene muuseum, Peeter I maja ja Kalamaja muuseum. Muuseumide eesmärk on teha kuuldavaks ja nähtavaks siin aegade jooksul elanud linnakodanike lood ja rääkida muutuvast linnakultuurist. Muuseum on kohtumispaik, kus minevikuga tutvumine pakub võimaluse mõtestada olevikku ja unistada tulevikust.
Ootame vabatahtlikega liituma inimest…
- keda kõnetab võimalus olla osa meie kultuuriloost ja selle arendamisest;
- kes soovib olla osa meeskonnast;
- kes tahab areneda ning kujundada oma keskkonda.
Eestikeelne registreerumisvorm: https://forms.office.com/e/1uZQZM9Z2k
Venekeelne registreerumisvorm: https://forms.office.com/e/SCVsPizVW5
Lisaküsimustele korral võta julgelt ühendust: katrin.lagerest@linnamuuseum.ee, 5885 3011.
Muuseumis näeme!
Tallinna Linnamuuseumi vabatahtlike tagasiside
„Aitäh, et kutsusite mind vabatahtlikuks. Aitäh kõigile, kes Linnamuuseumis mind nii soojalt ja koduselt on vastu võtnud ja väljapanekuid tutvustanud.“
„MuISi kirjelduste täiendamine on väga hea alternatiiv ristsõnade lahendamisele“
„Tunnen end taas vajalikuna!“
„Tundsin, et minust oli muuseumipühapäeval päriselt abi!“
„Kas võin veel tulla? Mulle väga meeldis eelnev tutvustus ja võimalus külalistele rõõmu pakkuda.“
„Suur aitäh imeilusa kogemuse eest! Minu parimad soovid ka Kalamaja muuseumi kolleegidele.“
„Katrin, aitäh teile võimaluse eest, muuseumipäev oli tulemuslik.“