Meist

Tere tulemast Tallinna Linnamuuseumi ajaveebi!

Siin tutvustame muuseumis toimuvat lähemalt. Paotame ka neid uksi, mida tavapärase muuseumikülastusega ei avata. Jagame koguhoidjate ja konservaatorite, kuraatorite ja külastusjuhtide, muuseumipedagoogide ja muuseumijuhtide töölaual olevat. Tutvustame ka esemeid, mis muuseumisse jõuavad ning nende lugusid. Üheks kõige olulisemaks eksponaadiks on kahtlemata Tallinna linn ise ja eriti meie muuseumi majutavad hooned. Uurime samuti, mis teemad tulevad jutuks näituste valmimise aegu, mis neist jäävad väljastpoolt nähtamatuks ja mis vastupidi, eriliselt silma paistavad. Räägime, mida ja miks muuseumi uurib, mida soovib jagada ja mida kiivalt varjul hoiab, et vaid valitud spetsialistid saavad piiratud aja jooksul mõnele museaalile pilku heita. Räägime, mida ja miks muuseumi uurib, mida soovib jagada ja mida kiivalt varjul hoiab, et vaid valitud spetsialistid saavad piiratud aja jooksul mõnele museaalile pilku heita.

Siin jagavad oma teadmisi ja arvamusi meie muuseumi töötajad, aga ka meie sõbrad ja koostööpartnerid. Ajaveebi toimkond koosneb muuseumi kõigi osakondade esindajaist. Meile võib saata küsimusi ja ettepanekuid, millest veel võiks kirjutada, ja ka ettepanekuid, mida saaksime paremini teha: eve.veigel@linnamuuseum.ee ja johanna.rannula@linnamuuseum.ee.

Esileht
Siia ilmuvad kõik eestikeelsed postitused. Inglise- ja venekeelsed postitused leiab menüüribalt vastava keele alt ja eesti keelde tõlgituna paneme neist siia üles vaid valiku.

Meist
Siit võib leida olulist infot blogi ja blogijate kohta. 

Tallinna lugu
Siin räägime meie linna lugu just nende kildude kaupa, mis meile siin huvitavad tunduvad ja muuseumitöös ette tulevad.  

Muuseumi lugu
Tallinna linnamuuseum sai 2017. aastal 80 aastaseks. Siit võib lugeda läbi aegade muuseumile peavarju pakkunud hoonetest kui ka vaielda, kas muuseumi teevad asjad või inimesed. Kes on need inimesed, kes meie muuseumis suuri asju teevad? Mis asja siin igapäevaselt ajatakse?

Kogud
Siit leiad nii muuseumi uusi ja vanemaid aardeid kui tehnoloogilisi üllatusi, nii ootamatuid leide kui pika töö tulemusi. Konservaatorid avavad siin oma tööd ning jagavad kogemusi, milliste vahenditega õnnestub neil tummade tunnistajate tervist hoida ja aega peatada.

Teadus
Muuseumi näitused ja üritused põhinevad muuseumis tehtaval teadustööl. Koondame siia meie trükiste, uurimuste ja esinemistega seonduvaid materjale. Siit leiab ka uudiseid Tallinn 800 uurimisprojekti stipendiaatide tööst.

Haridus
Tallinna Linnamuuseumis õpivad kõik. Siin räägime, mida ja kuidas on võimalik õppida muuseumis ja kuidas muuseumirahvas ise õpib ja uut avastab. Meie pedagoogid jagavad siin oma kogemusi ja huvitavate projektide kirjeldusi ning tutvustavad ka põhjalikumalt muuseumitunde jm põnevat.

Näitus & sündmus
Muuseumi suursündmusteks on nii pidustused, kuninglikud visiidid kui ka kõik meie näitused. Näitused sünnivad kogu muuseumi ühises töös, mis sageli võtab pineva ja põneva seikluse vormi. Sedagi tahaks jagada! Jagame ka pildigaleriisid ja jutulõimi, mis suurest ettevalmistustööst ei mahtunud näitusesaalide seintele.

Kogukond
Muuseum saab oma lugu luua ainult koostöös oma kogukonnaga, kelleks on Tallinna mitmekesine ja mitut keelt kõnelev elanikkond. Siia veergu võid tulla ise kirjutama!

In English ja По русски
Siit leiab inglise- ja venekeelsed postitused. Eesti keelde tõlgime praegu neist vaid möödapääsmatuks osutuva valiku.

Tallinna Linnamuuseumi ajaloost

Tallinna Linnamuuseumi loomise idee ulatub juba sajandi taha. Ametlikult asutati muuseum 1937. aastal Tallinna Ajaloolise Linnamuuseumina.

Muuseumi rajamisplaane peeti Tallinna volikogus juba aastal 1911. Maailmasõda ja Eesti vabariigi algusaastad lükkasid organisatsiooni loomise edasi, ent linna ajalooga seotud esemeid koguti Tallinna Linnaarhiivi juurde.

Tallinna Linnamuuseumi alla on aja jooksul kuulunud mitmed märgilise tähendusega hooneid, mis nüüdseks on saanud uued funktsioonid, nagu näiteks  suurtükitorn Paks Margareeta ja Pirita klooster.

1937. aasta 15. detsembril võttis linna volikogu vastu Linnamuuseumi rajamise otsuse ja kinnitas ka muuseumi põhimääruse.

1938 avati Raekojas esimene näitus, mis tutvustas linna ajalooga seotud ürikuid ja väärtuslikumaid esemeid.

1930−40 täienes muuseumikogu Tallinna Ajaloo Seltsi kultuurilooliste esemete ja Saksamaale repatrieerunud baltisakslaste annetuste läbi.

1940 14. augustil avati ekspositsioon muuseumihooneks rekonstrueeritud suurtükitornis Paks Margareeta ja selle 19. sajandil vangla tarvis rajatud abihoones, kus alates 1981. aastast paikneb Meremuuseum.

1941 liideti Linnamuuseumiga esimese filiaalina 1806 avatud Peetri maja Kadriorus.

1951 avati Raekojas Linnamuuseumi näitus „Vana Tallinn“.

1958 avati Linnamuuseumi püsinäitus „Tallinna kindlustuste ajalugu“ Kiek in de Kökis.

1965 sai Linnamuuseum omale 14. sajandisse ulatuva ajalooga restaureeritud hoone Vene tänaval, kus uue ekspositsiooni avamine tähistas linna uue kultuuri- ja teaduskeskuse sündi.

1968 anti Linnamuuseumi hallata Dominiiklaste kloostri hooned ja restaureeriti suurtükitorn Kiek in de Kök.

1980 liideti Linnamuuseumiga Raevangla, kuhu kujundati ka Eesti fotoajaloo ekspositsioon. Kuni aastani 1991 oli Linnamuuseumi hallata Pirita klooster.

1985 liideti Linnamuuseumiga M. I. Kalinini muuseum, millest peatselt kujundati peamiselt mänguasju eksponeeriv Kalamaja Lastemuuseum.

2003 nimetati Tallinna Linnamuuseum Euroopa Muuseumifoorumi nominendiks.

2004 avati Tallina Linnamuuseumi raames väljakaevamiste kohas avatud Jaani seegi ja Kivisilla eeslinna ajalugu tutvustav näitusepaviljon.

2004−2016 kuulusid Tallinna Linnamuuseumi koosseisu A.H. Tammsaare ja E. Vilde muuseumid.

2007 liideti Kiek in de Köki suurtükitorniga käigud Ingeri ja Rootsi bastionide all.

2009 avati Tallinna Linnamuuseumi filiaalina 1937 Alar Kotli ja Villem Seidra projekti järgi Kadrioru Lastepargi peahooneks ehitatud majas Kadrioru lastemuuseum Miiamilla.

2013 avati Tallinna Linnamuuseumi muuseumkohvikuna 1981. aastal kohvikuks rekonstrueeritud ja 2012 restaureeritud Neitsitorn.

2016 ühendati Linnamuuseumiga Tallinna vene kogukonna ja eri rahvustest kodanike ajalugu tutvustav Tallinna Vene muuseum 15. sajandisse ulatuva ajalooga majas, kus kunagi alustas Ants Laikmaa ateljeekool.

2016 avati põhjalikult renoveeritud Ingeri bastioni käigus Kiek in de Köki suurtükitorniga ühendatud Raidkivimuuseum, kus eksponeeritakse Linnamuuseumi raidkivikogu.

2018 ühendati terviklikuks kindlustustemuuseumiks suurtükitorn Kiek in de Kök, sellest algavad algavad bastionikäigud, Raidkivimuuseum, kaitsekäigud linnamüüril ja Neitsitorn ning muuseumi koosseisus avatud Tallitorn ning Lühikese jala väravatorni ülakorrus.

2021 avati endises Jaani seegi muuseumis pärast paariaastast suletud perioodi ümbritsevate hoonete ehitustööde tõttu Fotomuuseumi uus näitusepaik – Jaani seegi galerii.

2021 avati endises Kalamaja lastemuuseumis pärast põhjalikku remonti ja sisulist uuenduskuuri koostöös kohaliku elanikkonnaga sündinud uue kontseptsiooniga Kalamaja kogukonnamuuseum.