Autor: Kalamaja muuseumi juhataja Kristi Paatsi
Eesti muuseumide aastaauhindade galal pälvis Kalamaja muuseumi arendusprotsess tiitli Aasta kogukonna sõber 2019. Kalamaja muuseumist kujuneb Eesti esimene omalaadne kogukonnamuuseum, mis on ideetasandist alates loodud üheskoos kogukonna liikmetega. Muuseumiauhindadeks on skulptor Tiiu Kirsipuu loodud pronksist muuseumirotid, millest üks jõudis ka Kalamajja.
Kuidas jõudis muuseumirott Kalamaja kodudesse?
Kuna muuseumimaja ehitus pole valmis saanud ja majas auhinda eksponeerida ei saa, reisib muuseumirott mööda Kalamaja kodusid ringi. Auhind kuulub kogukonnale, kellega koos ning kellele muuseumi luuakse. Rott pesitseb muuseumi valmimiseni Kalamaja kodudes, asutustes ja elab koos inimestega, kellele see tunnustus tegelikult kuulub. Esimese lähetusena reisis rott meiega Valgas muuseumiauhindade konverentsil esinenud Pireti juurde. Kungla tänaval elav Piret esindas Kalamaja inimesi ka konverentsi laval esinedes. Seejärel tegime üleskutse muuseumi kodulehel ja sotsiaalmeedias, uurimaks, kes sooviks muuseumirotile järgmisena ulualust pakkuda. Üleskutsele vastasid mitmed Kalamaja inimesed, kes olid valmis rotile väikest kapi- või lauanurka pakkuma. Rõõmustav oli näha, et kogukond sellise isemoodi üleskutsega kaasa tuli ning väärtustas muuseumile antud auhinda. Kindlasti ühendavad muuseumiroti koduotsingud nii Kalamaja inimesi omavahel kui ka muuseumiga.
Iga kuu uued väljakutsed
Igas kodus või asutuses veedab rott ühe kuu. Muuseum koostas soovijate põhjal graafiku ja teavitas, millal ja kuidas rott nendeni jõuab. Muuseumirott on jõudnud elada näiteks Kungla, Kopli ja Salme tänaval ning proovinud kooselu Kalamaja kõige kuulsama kassi Augustiga. Üle Kalamaja tuntud julge hiirekütt elab Kopli tänaval ja on kõigiga väga sõbralik. Ta on kuulutatud suisa mitteametlikuks Kalamaja maskotiks. Sotsiaalmeedias kerkis esile ka mõte panna muuseumirotile oma nimi. Arutelude tulemusena sai rott endale väärika ja kevadise nime Mai. Muuseumirott on elanud ka Telliskivi loomelinnakus kohaliku brändi ÖÖKÜLM pop-up kaupluses. Rännakuid ei peatanud isegi julm koroonaviirus, sest Maile sai soetud mask ning desinfitseerimisvahendid. Aprillikuu oli rändaval muuseumirotil Mail vägagi töine. Tänu Karinile Salme tänavalt sai ta tudeerida Tallinna Tehnikaülikoolis geoloogiat. Teadmised kivististe, mineraalide ja kivimite hingeelust kulusid ühele arukale rotile kindlasti marjaks ära! Maikuus pesitses ta aga Hannele ja lemmikkutsu Frodo seltsis Kungla tänaval. Juunis ootavad muuseumirotti juba uued seiklused Graniidi tänaval.
Muuseumirott Mai sügiseks koju
Kes soovib veel muuseumirotti kostile võtta, võiks meiega kindlasti ühendust võtta. Rotil on suveplaanid juba tehtud, ent ta ootab sügisest uusi omanikke, kellega aega veeta. Mai sööb vähe, ruumi palju ei vaja ja on muidu vaikne koduloom. Ainukeseks tegevuseks, mida vastsed rotiomanikud võiksid teha, on saata muuseumirotist paar pilti, et muuseumitöötajad saaksid sotsiaalmeedias tema rännakutest aeg-ajalt ülevaateid teha.
Vaata lähemalt ja võta ühendust:
www.linnamuuseum.ee/kalamaja/ või kalamaja@linnamuusuem.ee
Tel 5309 9772 või 525 7662
www.facebook.com/kalamajamuuseum/