Ajateatri installatsioon „Mälupildid“. Mälestused märtsipommitamise ööst

Ükski muutus läbi Tallinna ajaloo pole linna tänast nägu mõjutanud rohkem kui märtsipommitamine (9.-10. märts 1944). Linna kaardilt kadusid terved piirkonnad. Hukkunute arv on jäänud saladuseks tänini. Lõplikult tuvastati 757 surnukeha. Enamik ohvreid olid naised, vanakesed ja lapsed. 20 000 inimest kaotas kodu.

Iga tol ööl Tallinnas viibinu mäletab toimunut surmani.

Meenutamaks Tallinna märtsipommitamise kurba aastapäeva lõi Ajateater koostöös Tallinna Linnamuuseumiga  mäluinstallatsiooni „Mälupildid“, kus esitatakse 36 inimese mälestusi märtsipommitamise ööst. Esituse jaoks on autorid kogunud üle 50 inimese mälestusi, sirvinud Linnaarhiivi ja Tallinna Linnamuuseumi materjale. Mälestusi kannavad ette Ajateatri näitlejad.

Ajateatri installatsioon „Mälupildid“. Mälestused sellest ööst.

Tekstide valik: Loone Ots
Idee ja lavastus: Anne Velt
Koostööpartner: Toomas Abiline (Tallinna Linnamuuseum)
Videosalvestus ja montaaž: Martin Grand
Tehniline teostus ja projektijuhtimine: Tarvo Krall, Katrin Valkna, Anne Velt

Lugusid vahendavad: Liis Haab, Katrin Valkna, Tarvo Krall, Aita Vaher, Meelis Sekk, Iivi Lepik, Andres Kask, Jaanus Nuutre, Jana Volke, Valmar Kass, Tiina Kukli, Emma Tross, Anette Pärn, Mari Ann Valkna, Marta Lee Krall, Inger Kivari, Aksel Ojari, Jüri Antsmaa, Elina Siilbek, Maarius Pärn, Pirge Sildmaa, Ilona Sildmaa, Joonas Koff, Jens-Patrik Rand, Marta Liise Demjanov, Johanna Valkna jt.

Toetaja: Tallinna linn, Tallinna Kesklinna Valitsus
Täname: Fotomuuseum, Rahvusarhiivi filmiarhiiv, Janne Raavik