Galerii: fotokonkurss “Erilised sõpruskonnad”

Lastemuuseum Miiamilla virtuaalsel seinal lahtirulluv näitus sõpruskondadest esitleb fotosid erineva välimuse, huvide ja vanusega sõprade kooslustest. Kaasava näituse põhituum on avardada vaataja maailmapilti ja mõista, et inimesed on küll erinevad, aga tähtis on leida üles see, mis meid ühendab. Näitus koosneb osavõtjate poolt muuseumile saadetud lugudest ja fotodest.

Näitusele minevad fotod valis välja žürii, kuhu kuulusid SA Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin Toomesaar, Eesti Lastekirjanduse Keskuse arendusjuht Anneli Kengsepp, ERR Lasteekraani toimetaja Kadri Tiisel, lastemuuseum Miiamilla ja Tallinna Linnamuuseumi esindajad, sealhulgas fotograaf Annika Haas Fotomuuseumist.

Sõbraliku fotonäituse avamine toimub 26. juunil kell 15.00 lastemuuseum Miiamilla sisehoovis.

Pildil on Greete ja Täpsu – lahutamatud kaaslased. Sel hommikutunnil on nad teineteise keskis, laskmata end häirida ja nautides vaikust ning mõistes teineteist mõtteis.
Lahutamatud kaaslased. Foto: Reelika Kivimaa

Pildil on Greete ja Täpsu – lahutamatud kaaslased. Sel hommikutunnil on nad teineteise keskis, laskmata end häirida ja nautides vaikust ning mõistes teineteist mõtteis.

Pildistasin oma tuttava perekonda, kellel on neli last ja kõik poisid. Selliste parajate vanusevahedega ning kõik saavad omavahel imehästi läbi. Seega väga lahe sõpruskond, mis alati koos.
Neli venda. Foto: Joonas Kreuz

Pildistasin oma tuttava perekonda, kellel on neli last ja kõik poisid. Selliste parajate vanusevahedega ning kõik saavad omavahel imehästi läbi. Seega väga lahe sõpruskond, mis alati koos.

Uus tutvus. Foto: Joonas Kreuz

Lugu sellest, kuidas lapsed leiavad väga lihtsalt ja pea igalt poolt uusi sõpru. Foto tehtud Pärnumaal Reiumaa motelli tagaaias, kus mu tütar tutvus motellipidaja lapsega, kellega saadi nii headeks sõpradeks, et siiani saadetakse üksteisele posti teel kirju.

Viis päeva talve. Foto: Joonas Kreuz

Fotol on minu enda lapsed, kellega läksime lausa jooksuga kelgumäele. Kuna see talv oli üsna lumevaene, siis ilmselt paljude rõõm oli suur, kui see paks ja kohev lumi sadas maha umbes viieks päevaks. Jooksuga sai kelgumäele mindud, kuna kõlas fraas: “Issi lähme kähku, enne kui ära sulab!”

Kaksikute topeltsõprus. Foto: Pille-Riin Moilanen

Meie sõpruskond on topeltõed Jette Sofia ja Eva Maria Moilanen. Lisaks sellele, et nad jagavad ühte sünnipäeva, jagavad nad ka hobisid: korvpalli ja keraamikat, mõlemad on innukad kodutütred ning osalevad vabatahtlikus tegevuses, propageerivad rohelist mõtteviisi ja loodushoidu. Eva ja Jette kohta võib veel lisada, et nad armastavad väga seigelda, külastada muuseume ja matkata.

Kolm sõpra. Foto: Jan Meresmaa

Villem, Uku ja Oliver jagavad omavahel maid ja mänge, tujurikkaid hetki, ronivad üle ja läbi kõikide seikluste, mis päev ette veeretab. Päeva lõpus rõõmustavad, et on teineteise jaoks olemas.

Kloonid. Foto: Karin Pai

See sõpruskond, kellele meeldib väga mängida, sai kokku Eesti Rahva Muuseumis. Nad otsustasid luua paralleelmaailma tänapäeva noorte ja rahvariietes inimeste vahel. Mitut erinevust märkad pildil? Foto on tehtud oktoobris 2018 laste ja noorte festivali “Avatud mänguväljad” ajal Eesti Rahva Muuseumis.

Lähedal, samas nii kaugel. Foto: Geili Kraavi

Vanavanaema 86. sünnipäev. Sel aastal ei saanud teda sel puhul kallistada. Ega pikalt küpsist süües juttu rääkida. Me ei saanud kõik koos kohvikusse ega teatrisse. Küll aga saime akna taha viia väikese kingituse. Ja see emotsioon, mis vanavanaema valdas, oli hindamatu. Need väikesed üllatused päevas hoiavad sõprust värskena. Noorelt. Vanalt. Igal ajal.
“Lähedal, samas nii kaugel” võiks olla selle sõpruse foto märksõnad. Tänases koroonakriisis on läbi aknaklaasi suhtlus justkui ainus viis vanavanemate jaoks, mis veel alles on jäänud. See vanavanemate ja laste vaheline suhe. See siirus. Need hetked. Need naeratused. Me kõik igatseme neid. Aga sõpruses peab olema loov. Leidma lahendusi. Ka keerulistel hetkedel. Sõpruse tähendus saab alguse kodust. Vanavanemate sõprus lastelastega on midagi hindamatut. Kirjeldamatu. Emotsionaalselt hingemattev. Helge. Ja loodetavasti kandub see soojus ja armastus edasi meie lastele ja lastelastele, et nad väärtustaksid lähedasi enda ümber.

Kõige rõõmsam sõpruskond. Foto: Kaidi Toomsalu

Ühe toreda sõpruskonna pilt, mis tehtud suvisel aiapeol. Fotol Mirta, Raner, Oscar, Rocco, Grete ja Johanna. Kas on aru saada, et osad lapsed kohtusid sel päeval esimest korda?

Eluaegsed sõbrad. Foto: Gunnar Laak

Pildil eluaegsed sõbrad. Kaks õde oma sõbrannaga. Vahelduva eduga on nad teineteisest kaugemal, siis lähemal. Nüüd – juba vähemalt viis aastat – elavad kõik väikelinnas Tõrva. Kohtutakse tihti ja tehakse koos palju.

Meie küla lapsed ja sokk Raimondo. Foto: Johanna Rannula

Raimondo võtsime endale selleks, et ta muruniiduki tööülesandeid täidaks, aga välja tuli nii, et ta on lemmiklooma eest. Ta võib rihma otsas käia, seltsib meeleldi kõigiga. 
Sokk Raimondol on ka oma Instagrami konto: instagram.com/sokk_raimondo.