Autor: Kristi Paatsi, Kalamaja muuseumi juhataja
Septembris 2021 avatud Kalamaja muuseum on hubane koht nii kohalikele elanikele kui ka külalistele. Siinsed näitused, publikuprogrammid ja eriilmelised kogukonnaprojektid aitavad tutvuda kohaliku ajaloo, tänapäeva ja tulevikuga. Kalamaja muuseum võtab kokku killukese piirkonna värvikast olemusest. Kogukonnamuuseum on loodud esimesest hetkest üheskoos Kalamaja kandi inimestega. Selline muuseumi loomise meetod on ainulaadne kogu Eestis. Muuseum sai stardi 2018. aasta kevadel kohalike elanike seas korraldatud küsitlusega, millele järgnesid mõttetalgud ja kohtumisõhtud, kus igas etapis küsiti kogukonnaliikmete arvamust ja nende ettepanekuid muuseumi loomiseks. Kümned endised ja praegused kalamajakad on osalenud püsinäituse valmimisel, annetades esemeid ja jagades oma mälestusi eluolust Kalamaja asumis. Kogukonna inimesi igakülgselt kaasates, neile võimalusi pakkudes ja ühiselt toimetades oleme saanud Euroopa parimaks.
9 põnevat näidet meie tööst koos kogukonnaga
Kõigepealt küsi ja seejärel tegutse
Muuseumi loomise protsessis oli kõige tähtsam suhtlus kogukonnaga. Küsisime kohalikelt inimestelt, mis on neile Kalamajas tähtis, milline on nende Kalamaja ja milliseid asumiga seotud lugusid neil on rääkida. Me ei mõelnud visiooni ise välja, vaid inimesed ütlesid muuseumi loomise käigus meile ise, mida nad näha soovivad. Et muuseum saaks just nende nägu! Juhul kui sinu meeskonnas on spetsialistid ja inimesed, kes oskavad ja soovivad panustada, siis suuna nende fookus küsimisele ning küsitluste, mõttetalgute ja intervjuude läbiviimisele. Kõiki neid meetodeid, mida me kasutasime muuseumi loomise faasis, rakendame oma igapäevatöös praegugi. Näiteks said inimesed meie kõige erilaadsema ja Eestis suhteliselt ainukordse aktsiooni käigus ise valida muuseumile visuaalse identiteedi ehk logo. Koostöös kogukonnaga töötasime välja neli algvarianti, mille hulgast oli kõigil võimalus valida – nii veebis kui ka muuseumimaja ees füüsiliselt (pabersedeliga postkasti) – endale meeldiv lahendus. Ja tulemusena valisidki inimesed Kalamaja muuseumi visuaalseks tunnuseks kalasilma perspektiivi.
Hoia suhet kogukonna inimestega
Saadame omakandi inimestele ja partneritele ning sõpradele alati jõulukaardi, sest on ju tore, kui sinu oma muuseum sind meeles peab ja mäletab. Iga aasta novembris-detsembris on see meile üks korralik kleebi-voldi-ettevõtmine, aga tasub end ära! Lisaks viime või saadame suurte juubelite ja sünnipäevade puhul kogukonnaliikmetele lilli või midagi omaküpsetatut. See, et muuseum inimesi meeles peab ja on nende jaoks olemas, on tähtis muuseumi ja inimeste vahelise suhte hoidmisel. Muuseum saab olla sõber, kaaslane ja pere!
Mine algatustega kaasa
Projektid, mis saavad alguse kogukonnast ja kasvavad välja inimeste soovidest, ei pea olema suured ega grandioossed, vaid võivad olla ka pisikesed ja armsad. Meie juurde tulid näiteks Piret ja Mati, kes soovisid oma kodumaja koridoriseinale üles panna hoone loo nii tekstis kui ka piltides. Nii sündis projekt „Majalood ajaloos“, millega on liitunud paljud piirkonna kortermajad, kus aiaplangule või trepikotta soovitakse välja panna oma maja lugu. Seega, tule kogukonnale vastu ja tegutse selle liikmetega koos!
Ole linnaruumis nähtav
Korralda tänavatel näitusi ja üritusi, anna oma tegemistest teada sotsiaalmeedias ja mujal, kirjelda oma protsesse ja meetodeid. Nii teab kogukond, millega sa tegeled. Näiteks avasime selle aasta juunis telefoniputka-audionäituse Kalamajas Kalma sauna ees. Naljatades võib öelda, et see on Eesti kõige väiksem muuseumifiliaal. Vanast taksofonist saab kuulda Kalamaja ja Vana-Kalamaja tänava lugusid, mille on „lindile“ rääkinud kogukonna liikmed ise. Muuseum tõi inimesed kokku ja Vana-Kalamaja tänava uuendusprojekti koostanud arhitektide kaasabil sai tänavaruumi paigaldatud telefoniputka. Sel moel – telefoniputka on tänava ajaloolise tasandi osa ja avatud ööpäev läbi – ning siinsete inimeste lugude kaudu on muuseum linnaruumis olemas.
Anna teatepulk üle
Meie üks võluvõti on see, et kaasame inimesi kõiksugu tegevustesse ja teeme seda pidevalt. Kalamaja kogukond soovis, et muuseumisse tuleks köök, kus saaks korraldada kokandusõhtuid. Ja kes oskaks neid paremini läbi viia kui kogukond ise! Talvisel ajal on meil kokandusõhtute sari „Kalamaja maitsed“, kus huvilised valmistavad Kalamaja praeguste ja endiste elanike juhendamisel aegumatute retseptide järgi maitsvaid roogi. Oma kätetööl lastakse üheskoos hea maitsta, lisaks saab kaasa kõikide valminud toitude retseptid. Meil on näiteks käinud prouad, kes on tutvustanud oma vanaemade retsepte, ning eksootilisi maitseid on kööki toonud Kalamajas elavad brasiillased. Kokandusõhtust on välja kasvanud näitus ja kohe-kohe ilmuv „Kalamaja kokaraamat“.Seega, kaasa inimesi! Kutsu neid läbi viima kokandusõhtuid, palu neil kirjutada lugusid oma blogisse, esitada ettekandeid või korraldada ekskursioone. Üheskoos võib näiteks harida aeda, pesta kasvuhoonet jms. Paku kogukonnaliikmetele endale võimalus koostada näitus – las nad ise kureerivad, mõtlevad, toimetavad. Anna võim kohalikele elanikele ning kui vaja, siis protsessi jooksul toeta, juhenda ja kuula neid. Nii näiteks teeb Kalamaja muuseumisse järgmise näituse kohalik kogukonnaliige Piret Tali oma pere loost. Ühe pere lugu Kalamajas innustab teisigi oma pere lugu lähemalt uurima.
Avarda oma kogukonda
Iga järgmise projekti või näitusega proovi leida ja kaasata inimesi, kes varem ei ole sinu ettevõtmistes kaasa löönud. Nii aitad kasvatada kogukonda ja luua uusi suhteid. Meie suur väljakutse on kaasata muuseumi tegevusse ja Kalamaja ellu asumi uusi elanikke, kes on siia kolinud hiljuti ja kellel veel puudub tugev side kohaga. Meil on see hästi õnnestunud kogukonnapäevade ehk Kalamaja päevade meeskonnas, kus tekivad uued suhted ning ürituste korralduse kaudu jõuavad inimesed ka muuseumisse.
Kutsu kogukonnaliikmed kokku
Näituste avamistel ja muudel üritustel tekivad hõlpsalt uued kontaktid, aga kohtuvad ka vanad naabrid. Linnakeskkonnas on see eriti tähtis. Alustasime sel kevadel ja jätkame sügisel Kalamaja jutuvestmisõhtute korraldamist. Tegu on üritusega, kuhu inimesed saavad tulla, et vabas vormis oma lugusid rääkida, mõnusalt koos aega veeta ja uusi tutvusi luua.
Üllata
Vii koos kogukonnaga ellu ägedaid projekte, mis eristuksid. Sageli näevad inimesed muuseumi ikka veel halli ja veidi igava paigana, kuid see ei ole ammu enam nii! Oleme mitu aastat järjest kujundanud koos kogukonnaga Kalamaja muuseumi aiamüürile toreda advendikalendri, kust võib leida nii kohaliku raamatukogu jõuluteemalised lugemissoovitused, kohaliku teatri jõuluetenduste programmi kui ka väikseid kingitusi, näiteks on möödujad saanud kaasa võtta ühe kohaliku proua piparkoogiretsepti ning paljud siinsed asutused-organisatsioonid on andnud helkureid tänaval jalutajaile kaasahaaramiseks ja külgeriputamiseks.
Ole olemas ja avatud, ole valmis kuulama ja kaasa mõtlema
Kuula kogukonna inimesi, räägi nendega, mõtle kaasa. Loo uusi suhteid ja tutvusi. Kalamaja muuseumi vastasmajas elava Andresega vesteldes tuli näiteks välja, et ta uurib kanalisatsioonikaevude kaasi (need on muide hiiglama toredad ajalooallikad!). Praeguseks on ta muuseumi kaudu tutvustanud kanalisatsiooniluuke oma ringkäikudel nii Kalamajas kui ka Tallinna vanalinnas ning andnud luukide uurimise teemal välja raamatu.
Mida veel on ühel muuseumil vaja, kui on olemas nii vaimustavad kogukonnaliikmed!
Foto autor Meeli Küttim, Tallinna Linnamuuseum
Lugu on ilmunud Kogukonnaveebis: https://kogukonnaveeb.ee/uudis/kalamaja-muuseumi-kaasamisnipid-koigile-kogukondadele/