Kalamaja päevad 2024 pakkusid lusti nii kohalikele kui külalistele!

Kalamaja päevade korraldamise huvilised inimesed ja asutused kohtusid Kalamaja muuseumi kutsel juba talvel 2024, et võtta Kalamaja päevade korraldamine taas kogukonna kätte tagasi ja arutada, et millist festivali Kalamaja soovib. Selgus, et nii Kalamaja inimesed kui organisatsioonid tahaksid naasta tagasi juurte juurde ja võtta festivali korraldamine enda kätte. Korraldamine läks vabatahtlikele kogukonnaliikmetele, kes igaüks võttis mingi osa korraldada. Ja nii tore, et kõik sai tehtud!

Kalamaja päevad 2024 on selleks korraks möödas ja võib öelda, et läksid väga hästi täites oma eesmärki – anda inimestele võimalus koos olemiseks ja loomiseks, suhtlemiseks, füüsilisteks ja mõttetegevusteks. Tänavatel liikus palju rõõmsaid ja naeratavaid inimesi, oli melu ja ilu! 

Helde ilmataat kinkis meile kaks sooja ja päikesepaistelist päeva, nagu ikka! 

Mis on ühe asumifestivali eesmärk? Eks ikka pakkuda mõnusat keskkonda, koos olemise võimalust, rõõmu koosloomest, suhtlemisest, naabritega tutvumisest ja kogukonnatundest. Kõike seda oli küll ja rohkemgi veel! 

Laupäeval 18.mail lustisid kohalikud talendid Vana-Kalamaja väljakul nö Kalamaja laululaval. Innustavad avasõnad ütles Kalamaja Kogukonnamuuseumi juhataja Kristi Paatsi. Südant soojendas ja silmarõõmu pakkus D7 Tantsukooli showprogramm, Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kevadkontsert, Noorte Segarühma tants, Capoeira Spordikooli etendus, Desiree Tantsustuudio ShowProgramm, Külliki Lauluaia Kontsert, OMAtsirkus ShowEtendus ja Kalamaja Segakoori kontsert. Elevust tekitas omanäoline, vaatemänguline ja maagiline TrickTrekLab nukuetendus “Kuthi”. 

Meil oli hea meel tervitada ka prantslasest Kalamajas elavad tänavaartisti Sylviani, kes üherattalisel trikitades rahvast rõõmustas. 

Üllatusesinejaks oli Kalamajas, juba kaks aastat elav, Pietro Sciuto, kes rõõmustas meid Elvis Presley lauludega. 

Traditsioonilise asumi pikalauapeo avasõnad ütles Põhja-Tallinna LOV vanem Külli Tammur. 

Tänavatel liikus tuhandeid külalisi, aktiivne sebimine käis Kalamaja Muuseumis, Kalamaja raamatukogus, Teoteatris ja Kalma haljaku Kalamaja Kremplil, mille sel korral sisustasid kalamajakad ise. Inimesed said kuulmishoiu alast infot ja kuulmist testida Eesti ainukeses omalaadses Kuulmisbussis ja ka raamatukogubuss Katarina Jee oli meil külas. 

Kalamaja aasta suurimasse sündmusesse panustasid  42 kohalikku asutust ja ettevõtet, Kalamaja kremplil oli müümas, ennast ja enda tegevusi tutvustamas 29 kalamajakat ja laste Leluturul lausa 32 last, kes rõõmsalt oma kasutatud mänguasju, raamatuid ja koduseid küpsetisi pakkusid. Tagasiside oli meeliülendav – lastele meeldis, sest rahvast käis palju ja nii mõnigi sai müüdud kõik oma tänaseks juba mittevajalikud mänguasjad, mobiiltelefonid ja muud lelud. 

Mõnusa kultuurielamuse said need, kes tänavatel ringi kõndisid. Mitmed ekskursioonid pakkusid võimaluse tutvuda Kalamaja ajalooga. Traditsiooniline Kalamaja bussiekskursioon, mille korraldas Meie Kalamaja aktivist ja Kalamaja elanik, Jelena Rootamm-Valter, viis giidi saatel eakamad Kalamaja tuurile. Soovijaid oli nii palju, et otsustasime järgmisel aastal korraldada kohe mitu ekskursiooni! 

Pühapäeval 19.mail avasid väravad 53 hoovi – pakuti soolast ja magusat, müüdi vanakraami, sai nautida meelelahutust kontsertide ja näituste näol. Rõõmsas saginas ja pidurüüs särasid nii Krulli kui Volta kvartal. Pidu ja külalisi jagus kõikjale. 

Suurt segadust tekitas suursündmuse ettevalmistamisel küsimus, millega asendada ühekordsed nõud, kuid kes tahtis, leidis ka sellele lahenduse. Vabriku 39 kohviku emand kirjutab tagasisides:

“Tere!
Tänan korraldamast!

Järgmiseks aastaks on kindlasti palju õppida! Meie korraldasime hoovikohvikut esimest korda ja puudus täpne arusaam, kuidas kõik toimib!
Ütlen ausalt, alguses tundus väga võõrad mõte, et kasutame enda nõusid ja mitte ühekordseid. Meile see väga pähe ei mahtunud, kuidas selle pideva nõudepesemisega toime tuleme. Aga see oli mega toimiv! 
Meil lõpuks kulus ainult paar topsikut ühekordseid neile, kes soovisid joogi kaasa võtta ja absoluutselt kõik sõid hoovis meie nõudega.
Meil oli muidugi eraldi meeskonna liige nõudepesemise toimkonnas ja vahepeal toodi juba kohvimasina juurde kruuse, mida julgen ainult sünnipäeval välja tuua, aga reaalselt meil jäid kõik nõud terveks 🙂
Enda nõude kasutamine hoidis ära ka liigse prügi, mis oleks ühekordsetest nõudest tekkinud!
Julgen väita, et meil käis päeva jooksul läbi umbes 500-600 inimest ning mitte keegi ei tulnud oma nõudega. Ma kardan, et see mõte jäi inimestele lõpuni võõraks. Aga samas, kuna meil enda nõude süsteem toimis väga hästi, siis selleks vajadust polnud.
Tegime sellel aastal kohvikut kaheksa inimesega ja tõden, et toimivas kohvikus ongi oluline hea tiim ja tiimitöö! Paari inimesega on seda lihtsalt võimatu hallata. 
Igal juhul super tänu vabatahtlikele ja ürituse korraldajatele!
Foto Vabriku 39 aiast. Kuna käed ja jalad olid tööd täis, siis ei jõudnud fotode peale mõtelda 🙂

Parimat soovides
Hingest Loodud tiim”

Järgmisel aastal loodame väga, et aina enam on neid inimesi, kes tulevad Kalamaja päevadele oma toidunõudega, sest just selline on maailma trend, et meie jalajälg, mis meist maa peale jääb, oleks võimalikult roheline – istutame puid ja taimi, loome aedasid, tekitame vähem prügi…

Kalamaja Avatud Hoovide päev oli mõnusa energiaga ja seda käisid nautimas nii kohalikud, kui külalised väljastpoolt Kalamaja, palju oli turiste. Kohvikute avamine on kohalikele aasta suursündmus, milleks valmistutakse pikalt. Kiideti mõnusat õhkkonda kohvikutes ja nuriseti, et päev jäi lühikeseks, oleks tahtnud kõikidesse hoovidesse jõuda. Mis neid inimesi innustab, kes kohviku teevad, kuigi see on ikka parasjagu suur töö ja enamus ei saa seetõttu ise Kalamaja päevade melust osa? Ja jälle on mul võimalik tuua siinkohal välja just kohvikutegija enda sõnad, millega ta vastas küsimusele, mis teda kohviku avamisel motiveerib: “Meeldib, et meie perel on võimalik panustada pakkudes meeldivat kohvikuelamust ja see on ettevõtmine, mida teeme enda perega kõik koos. Ja saime väga palju positiivset tagasisidet maitsva toidu kohta. Ja et see ühendab naabruses elavaid inimesi. Näiteks tuli uuest naabermajast naaber ja soovis saada tuttavaks ja saimegi tuttavaks 🙂 “

Ka Sander Punamäe käis Kalamaja hoovides uudistamas. Ta tuli oma tassiga, kuid ei olnud nn roheline külaline, kes tuleb oma nõudega. Tema tuli sooviga oma õnne proovida ja kulgedes hoovist hoovi püüdis KUKU raadio tassi Kalamaja korteri vastu vahetada. Kas see tal õnnestus, sai vaadata Tele2 Täistunni saates 28.mail 2024 (https://duoplay.ee/8314/taistund)

Täname kõiki koostöö ja panuse eest! 

Tänud õpetajatele, kes lastega esinema tulid ja lastele ja lapsevanematele! 

Tänud artistidele, kes lava täitsid ja meie südamed helisema panid! 

Tänud kõigile ettevõtetele ja asutusele, kes sündmusi korraldasid ja meid toetasid! 

Täname inimesi, kes tulid Kalamaja Kremplile kauplema ja vanemaid, kes lapsi leluturul kauplema innustasid! 

Täname Kalamaja Pagaritöökoda, kes pikalaua peole maitsva tordi tõi! 

Täname teid, kes te oma hoovid avasite! 

Täname Kalamaja muuseumi ja muuseumi töötajaid, et olite hea meelega nõus olema Kalamaja päevade keskuseks, igal hetkel olemas ja toeks! 

Täname Põhja-Tallinna Linnaosavalitsuse kultuurispetsialisti, kes oli kogu aeg meie kõrval aidates nii nõu kui jõuga olenemata teemast! 

Täname meeskonna liikmeid, kes vabatatlikult mitu kuud kogukonnasündmuse korraldusse panustasid! Meeskonnas oli üheksa entusiasti! Samuti rõõmustame 19. vabatatlikku üle, kes erinevaid ülesandeid täites olid väga suureks abiks, et kogukonnasündmus laabuks!

Täname kõiki lahke meele, toetavate sõnumite ja innustavate kommentaaride eest! 
Teretame, hoiame, märkame, tunnustame, innustame, aitame… 
Teeme hinged ilusaks, majad, hoovid ja tänavad korda! 
Nii saab meist kõige tugevam ja ägedam kogukond nii seal kui siinpool piiri! 
Kohtumiseni 15.ndatel Kalamaja päevadel 17. ja 18. mail 2025. 
Kniks ja kraaps ja sügav kummardus! 
Päikest põue ja rõõmu südamesse! 

Kalamaja päevad 2024 projektijuht Katrin Aedma