Autor lastemuuseumi külastusjuht Kadri Toomsalu
Rahvusvahelisel muuseumipäeval on paslik rääkida sellest, mis imeloom see muuseum üldse on. Loodetavasti on külastajad juba kogemas, et muuseum ei tähenda tänapäeval enam majatäit vanu esemeid, mis on vaatamiseks ja selle lugu jutustava tekstilõiguga välja pandud. Muuseumimaastik on muutunud külastajat kaasavaks, mõttetalgutele või tegutsemisele suunavaks, dialoogi loovaks mäluasutuseks, kus on ühtviisi põnev aega veeta nii ajalooteadlasel kui ka väikeste lastega peredel. Eksponaatideks pole vaid ammuse looga museaalid, vaid ka tegevusseinad, interaktiivsed vahendid, terved maastikud või ruumid, mis pakuvad avastamist ja kaasloomise rõõmu.
Veelgi enam – muuseum pole enam ainult muuseumihoonega piiritletud. Lastemuuseumi näitel on hea avardada muuseumi mõistet, kuna me ei püsi enam ammu nelja seina vahel. Miiamilla muuseumit saab külla kutsuda teistesse haridusasutustesse või väliüritustele, muuseumielamust saab kogeda oma kodus virtuaalmaailma vahendusel, ja kui muuseum on juba kinni, saab sellegipoolest külastada majatagust aeda ja seal pesitsevat välinäitust või mängida õuemänge majaesisel sillutisel. Kõike seda saab teha ka nüüd ja kohe, ajal, mil muuseumihoone ise on uuenduskuuriks suletud.
Muuseum koolis ja lasteaias
Lastemuuseum tuleb hea meelega lasteaeda ning kooli külla. Tavaliselt tarvitseb vaid huvi pakkuv teema meie kodulehelt välja valida ning meiega ühendust võtta. Hetkel on küll suvi ukse ees ja septembrist kostitame teid täiesti uute haridusprogrammidega, mida hoiame suve lõpuni veel saladuses. Uued programmid kajastavad uue ekspositsiooni teemasid nagu tunded, fantaasia, suhtlus ja empaatia. Loe külla kutsumisest lähemalt ja ole augusti lõpus varmas tunde tellima!
Õuemuuseum: välinäitus, miniaed ja hoovimänguala
Lastemuuseumi taga peituvat miniaeda saab iseseisvalt külastada iga kell, kasvõi jaaniööl või maikuus toimuval muuseumiööl! Miniaias on igihaljas õuenäitus “Roheliste näppudega lapsed”, mis kasvatab aiatarkust. Kui meie aed meeldima hakkab, on suvel võimalik osaleda Rohelistel reedetel.
Liikuma ja lustima kutsub ka meie majaesine hoovimänguala, mis on samuti igal ajal ligipääsetav, kui lumised päevad välja arvata.
Virtuaalmuuseum
Isegi kui ilm on parasjagu vihmane või elad kaugel, on võimalik muuseumit külastada – virtuaalselt.
Uudista meie endist püsiekspositsiooni (2009–2022) ja liigu ringi enne remonti jäädvustatud 3D-tuuril.
Lastemuuseum on nooruslik, pakume põnevat oma Youtube’i kanalil, postitame kaasa löömiseks tegevusi Facebooki lehel, nagu näiteks Kunstikolmapäevad (KuKo), ja toredaid jäädvustatud hetki saad nautida meie Instagramis.
Lisaks sellele on olemas ehk vähem tuntud virtuaalkeskkond MUIS. Siin saad tutvuda Tallinna Linnamuuseumi mänguasjakoguga. Nii saad näha kõiki neid lastepäraseid esemeid, mis on suletud kogudes tallel ning väljapanekusse pole jõudnud – ja püüda arvata, millised museaalid valime eksponeerimiseks uuel püsinäitusel! Kirjuta meile oma arvamusest kommentaarides!
Mänguasjakogus leiduvate esemete vaatlemiseks mine https://www.muis.ee/search, vali muuseumiks Tallinna Linnamuuseum ning sisesta Numbri-real lahtrisse “KT” täheühend “Nm” (sealjuures on suur- ja väiketähe eristus oluline). Kui soovid, saad valiku kitsendada ainult fotoga museaalidele.
Oleme mitmekülgsed, sest lastemuuseumi soov on pakkuda keskkonda, kus pere saab koos jäägitult üksteisega aega veeta harival ja loovust sütitaval viisil; nii täiskasvanud kui ka lapsed leida uusi sõprussidemeid ja lõbusasti tegutsedes ühtlasi ammutada vajalikke teadmisi. Toredat avastamist!