Lastemuuseum kogus lastetubade fotosid

Autor lastemuuseumi külastusjuht Kadri Toomsalu

Lastemuuseum kutsus kujundama uut püsieksponaati. Ehitame mängumaja, kus “elavad” ainult lapsed. Otsisime pööraseid, loovaid, põnevaid, fantaasiarikkaid tubasid, kus tuleb nähtavale selles toas elava lapse huvid, pooleli jäänud tegevused ja mängud.

Laekunud tubade piltidest valime välja kuus tuba, millest teeme butafoorsed minikoopiad. Iga lapse tuba on just tema nägu ning kuna lapsed on erinevad, siis on ka tubade kujundused ja sisu väga eripalgelised. See annab võimaluse piiluda tuppa tavalisel argipäeval ja saada osa päris elust, melust ja olust, mis laste tubades valitseb. Tegu polnud aga teps mitte esimese lastetubade konkursiga, mille tulevase ekspositsiooni tarbeks välja kuulutasime.

Endise sõpruseteemalise püsiekspositsiooni kõige suurem saal – ruum, mis on varem teeninud nii Palestra tantsutreeninguid kui ka kino külastajaid –, oli samuti loodud ühe kindla lapse toana. Kogu muuseumi ekspositsioon oli inspireeritud raamatust “Miia-Milla-Manda” (“Milly-Molly-Mandy Stories”, Joyce L. Brisley, 1928). Suurimasse saali sisenedes pidi külastaja tundma end kui raamatu peategelase Miia-Milla-Manda tuppa astudes. Kuna tüdrukuke oli väike lasteaialaps, pidid kõik esemed näima talle ilmatuma suured ja muuseum soovis samasugust lapselikku elamust pakkuda kõigile külastajatele. Seetõttu võis sealt leida üleelusuuruse nukumaja, millelt sai liugu lasta, pea laeni kõrguva kellakapi, mis hiljem majaka kuju võttis, ja hiiglasliku rannapalli, kuhu sai lausa sisse pugeda. Kui soovid, saad endist ekspositsiooni virtuaalselt külastada.

Uue püsiekspositsiooni katusteema “Laste maailmad” võimaldab meil lastetoa traditsiooni jätkata. Adusime, et kuna meil on võimalus ehitada missugune lastetuba tahes, saame siinkohal lastelt küsida, milline oleks nende unistuste kõige lahedam tuba – ning selle unistuse siis täita. Nii sündiski esimene lastetubade konkurss: kujutlusvõime proovilepanek.
Reaalsuse piire nihutavate fantaasiapiltide asemel hakkas meile laekuma joonistusi tubadest, kust võis leida voodi, laua, vaiba, lambi ja kapi.
Psühhodraama terapeut ja psühholoog-nõustaja Tuuli Vellama selgitas meile, et tegu pole fantaasia väljasuremisohuga, lapsed lihtsalt unistavad oma kõige turvalisemst ja mõnusamast paigast: enda toast. Ehk vaid mõne lisandiga, kui vaadata liumägesid ja jäätisekappe.

Tundub, et kuni voodi asub võimalikult kõrgel ning toas jagub patju, millest ehitada pesasid peitumiseks, on kõik hästi.
Meie suurima saali uus kujundus ja sisu saab olema inspireeritud neist eelnevalt kogutud joonistustest.

Kui uudishimu on suur, saad siit uue püsiekspositsiooni kohta rohkem teada või meie teisi artikleid lugeda.
Kontakt mm@linnamuuseum.ee või 601 7057