“Linnalooma” näituse INTERAKTIIVNE MÄNG – Milline linnaloom oled sina?

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis avati teisipäeval, 26. jaanuaril näitus “Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos”. Sel puhul koostas muuseum lustaka mängu, mis aitab teada saada, kas vastaja näol on tegemist metskitse, tuvi, kirbu või hoopis mõne muu linnaloomaga.

Eks me oleme oma kaaslinlaste, loomadega kaunikesti sarnased. Öeldakse, et meist igaühes on peidus loom. Mängi lõbusat mängu Eesti Päevalehe veebilehel SIIN ja saad teada, mis loom sinus peitub!

Kuid kui mängimiseks mahti ei ole, siis siit leiad Juhani Püttsepa kirjutatud vaimukad iseloomustused erinevate loomade kohta. Loomad joonistas näituse kunstnik Ivika Luisk.

Võid ka selle järgi otsustada, millise loomaga kõige rohkem samastud! Kuid kõige paremini saad sest aimu vast ikka näitust külastades, kus neist kõigist on pikemalt juttu!


Hundu
Iga inimene tahab olla hunt – olla korraks hunt ja siis jälle inimene. Joosta talveõhtutel kuuvalguses üle lumiste väljade ja külmunud rabade. Tukkuda koos oma karjaga kuumadel suvistel pärastlõunatel varjulistes metsaalustes, kõht täis metskitseliha. Olla hunt ja siis jälle inimene.

Kirjak
Kuidas oleks olla kirjak, sarvedega piimaandja? Elada suures kivipõrandaga laudas koos kahesaja omasugusega? Või vanavanaema talu madalas laudas koos suitspääsukestega. Lüpsile tahab kirjak alati minna, sest me lapsed alustavad iga oma päeva tassitäie piimaga.

Lohe
Oled küll üks igavene lohe! Olla igavene – ja pealegi lohe! Valvata kõigi tulevaste aegade üle ja pruusata siis ninasõõrmetest pisut tuld, kui need ajad liig hämaraks või pimedaks lähevad. Pika hambulise sabaga või üldse ilma sabata: kui oled lohe, tuleb tegutseda kohe!

Kirp
Taevas paistab vaid kuusirp ja keegi ei näe öösel, kui kargab kirp. Vanalt vammuselt koera koonule. Koera koonult pliidiservale. Pliidiservalt kassi sabale. Kassi sabalt papa nabale, ainukesele kohale vabale. Oeh! Lõpuks takerdud takku ja kukud põrandaprakku. Püsi seal paigal!

Valge tuvi
Kui oled kõige elava vastu kaotanud igasuguse huvi, siis selle äratab taas üles valge tuvi. Lind, kes elab sinus endas, kusagil kurgu all ja üpris südame lähedal. Viib kõrgele selle, mis rinda ei mahu, toob kogu maailmale muidugi rahu ja ainult rahu.

Elevant
Kui oled elevant, tekib küsimus: „Miks viibid Tallinnas?“ Ainuke hotell, mis sulle sobib, asub loomaaias. Ruumi liulaskmiseks seal ei jagu, pasunda palju tahad. Lapsed küll rõõmustavad sind nähes, rõõmuks neil vaja vähe – piisab ühest vandist, õnneloomast-elevandist.

Metskits
Kitseke! Kõhn kui kitsejälg, alatasa saatjaks nälg – kuid nõnda ilus, et kuulus kujur su skulptuuriks vorminud on. Kivilinna haljasalade krooniks, viiekrooniste müntide patrooniks. Toeta oma sõrad maha ja hüppa! Kui ohtu märkad, siis põgene, vaba laps! Õnn kaasa!

Kaelushiir
Tegutse ettevaatlikult, soovitavalt öösel, soeta varusid, kiisudega hoia distantsi. Lõks on lollide jaoks. Kui see aga kinni plaksatab, jää rahulikuks, hinga sügavalt. Lohista end päästva hiireaugu poole. Isegi kui sul on kolm jalga, võid kord saada kuningaks.

Kilu
Kui tunned hommikueine ajal end koduselt röstitud leivaviilu, kergelt keedetud muna ja paari pipratera seltsis, oled ilmselt tõesti kilu. Kilulinn Tallinn on ju tegelikult vaid üks pisike tünn, kuhu mahub sinusuguseid piiratud hulk. Igaüks seejuures on asjapulk.

Papagoi
Võid vabalt lennata piki Pärnu maanteed, istuda trammi ootava härrasmehe kaabule ja kraaksatada: „Neetud kassid!“ Keegi ei tee sulle midagi, vastupidi, sulle pakutakse hoolitsust, süüa ja öömaja. Kiru siis seni, kuni saad endale lemmikloomapoest kaaslase.