Linnamuuseumi teremok-laegas

Autor: konservaator Jaan Märss

Tallinna Linnamuuseumi jõudis Vene rahvuslik laegas-teremok, kui selle andis oma varadest üle Eesti Riiklik Kunstimuuseum novembris 1957. Tunnusega TLM  5686 KM 24 praegu linnamuuseumi kogusse kuuluva laeka varasem päritolu pole teada. 

Laegast oli säilitatud lahtivõetud kujul tõenäoliselt juba umbes 100 aastat. Halva seisukorra tõttu oli laegas-teremok jäänud Linnamuuseumis kauaks teiste laegaste varju, kuni säilitustingimuste parandanedes jõudis konserveerimistööde järg viimaks ka selleni.

Vene rahvuslik laegas-teremok on restaureeritud 2019. aastal muuseumi “sisemise leiuna”, restaureeris Jaan Märss.

Laegas ‘teremok’  – vn. ларец теремок, sks. teremok, ingl. casket teremok  – on vene rahvuslikku tüüpi laegas (17. – 18. saj.),  millel on iseloomulik katuskaas, seestpoolt on laegas jagatud harilikult kaheks, harvemini   kolmeks osaks.  Laeka põhiline ruum asub all kastitaolises korpuses, ülal on kaane sisse peidetud eraldi lukustatav sektsioon. Lisaks võib laekal olla ka kolmas sektsioon, mis on peidetud topeltpõhja alla. Laeka tõstmiseks mõeldud pide asub enamasti ülal, kaane keskel. Väliselt on teremokile  iseloomulik ažuurse ornamendiga raudplekist dekoor, mis on enamasti olnud tinatatud. Plekist iluliistude alla on asetatud toonitud riideriba, mis paistab välja pitsilise plekiriba “silmadest”. Sinna vahele on riide kaitseks asetatud veel läbipaistev vilgukivileht (Karjalas ning alates 17. sajandist ka Uraalides kaevandatav mineraal muskoviit – on olnud ka aknaklaasina kasutusel.)

Siin saad lähemalt lugeda restauraator Jaan Märsi koostatud ülevaadet laeka restaureerimisest >

Haruldane laegas oli säilinud osaliselt lahtimonteeritud kujul