Ülestõusmispühad üle Euroopa

Autor: Laura Jamsja

Bjelovari linnamuuseum avas 26. märtsil näituse teemal “Lihavõtted Euroopa Liidus”. Eestist jõudsid näitusele munavärvimise paberid Tallinna Linnamuuseumi kultuuriloolisest kogust.

Bjelovari linnamuuseumi kogus asub üks vanimaid säilinud lihavõttemune Euroopas. Igal aastal on muuseumil tavaks korraldada ülestõusmispühade puhul näitus kohalikest pühadetraditsioonidest. Tänavu osalevad näitusel kõik 27 Euroopa Liidu riiki, kes igaüks esindavad mõne esemega oma pühadekombeid. Näituse kuraator on muuseumi ajaloolane ja arheoloog Marijana Dragičević. Tallinna Linnamuuseumi poolt panustasid Kristiina Hiiesalu, Laura Jamsja, Lilian Juhkam, Meeli Küttim, Maris Rosenthal ja Tina Timonen.


Eestit esindavad Bjelovari näitusel Tallinna Linnamuuseumi kogudest pärinevad Kawe munavärvimise paberid, mis on trükitud spetsiaalselt pühademunade kaunistamiseks. Eesti Vabariigi suurima magusatööstuse ja Kalevi kommivabriku tuntuima eelkäija, šokolaadi- ja kompvekivabriku Kawe maiustusi eksporditi mitmetesse riikidesse üle maailma.  Munavärvimise pabereid hakati rohkelt kasutama 1930. aastatel seoses kodukaunistamise liikumisega. Samast perioodist on kultuuriloolises kogus ka munade kaunistamiseks mõeldud AS Odor’i munavärvid.

Vaata ka videot näitusest, kus saab näha pühadekaunistusi kogu Euroopast, sealhulgas ka Kawe pabereid.
https://vimeo.com/529787662/b9aecc28d2

Šokolaadi- ja kompvekitööstus Kawe munavärvimise paberid (mürgitu ja kahjutu).
Mõõdud: 15 X 15,5 cm, 1930. aastad. Tallinna Linnamuuseum TLM 21678 KA 7269, foto Meeli Küttim