Kunagistest kardetud elukaist lemmikloomadeks

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi “Linnalooma” näituse partneriks on lemmikloomapood Urr & Nurr. Kodumaine poekett on kokku puutunud igasuguste koduloomadega. Lugusid sellest, kuidas keegi, lemmikloom taskus, poodi astub, et talle head-paremat osta, on mitmeid. Poeketi juhataja Ave Lauren-Kriisa räägib lähemalt, kuidas on aastatega lemmikloomade pidamine muutunud. 

Kas ajad on muutunud?

Harjumused on suuresti muutunud. Loomi peetakse rohkem lemmikuna, mitte enam niivõrd töö tegemise eesmärgil. Samuti on paljud vanasti tõrjutud tegelased tänasel päeval perede lemmikud. Nagu näiteks rotid,  hiired, kääbussead, roomajad, teod jm.

Millised on eksootilisemad lemmikloomad, kelle kohta küsitakse? 

On neid, kellel on kodus roomajaid, samuti peetakse eksootilisi linde ja närilisi, kellele meie kliima on tegelikult sobimatu, kes aga tubastes tingimustes saavad kenasti hakkama. Tänapäeval enam küsimuste ja päringutega meie poole eriti ei pöörduta, kuna internetis on vastavaid foorumeid palju, kus inimesed jagavad oma isiklikke kogemusi ja teadmisi.

Kas on ka meeldejäävaid erandeid?

Üks klient tuli ühel päeval poodi sooviga soetada endale hulk elusaid hiir. Meie vastuse peale, et me loomadega ei kauple, tegi klient mantlihõlma lahti, vaatas oma väikesele maokesele otsa ja teatas, et peame siis edasi otsima.

Kui rääkida loomadest linnas, siis kas teate, kas on keegi meil ka nn metsiku looma kodustanud? 

Palju päästetakse siililapsi ja vigastatud, lennuvõimetuid linde. Tavaliselt lastakse need ikka enamasti hiljem loodusesse tagasi. Viimsi kandis on palju rebaseid, kes tunnevad ennast mõne eramu lähistel väga koduselt ja ei pelga inimesi. Ühel varajasel hommikutunnil on mul endal koduakna taga istunud rivis neli rebasekutsikat, ninad vastu klaasi. 

Kuidas poodidel Urr & Nurr läheb? Mis on kõige populaarsemad kaubad?

Tänu meie toredatele klientidele läheb meil hästi, poodides käib iga päev palju külastajaid ka koos oma lemmikloomadega. On koeri, kasse, närilisi, roomajaid, isegi kitsekesega, kes vajas kaelarihma, on meie Solarise poes käidud.
Kõige populaarsem kaup on ikka igapäevane toit. Urr & Nurr pakub kuivtoite, naturaalseid maiuseid, toortoitu ja kuivkülmutatud tooteid. Mänguasjad on samuti üha populaarsemad, mis näitab, et oma lemmikutega veedetakse koos aega ja tegeletakse nendega. Kevadel ja sügisel on palju uusi loomaomanike, kes vajavad kõike, alates asemest kuni treeningutoodeteni välja, lisaks veel soovitusi ühiseks alguseks.

Kas teil on endal ka mõni loom alles unistuseks?

Minu igapäevased unistused on juba täitunud: kodus on meil kaks koera, pooleteiseaastane Pomeranian spits ja seitsmeaastane Presa Canario, lisaks veel kümneaastane Briti lühikarvaline kass. Nad on omavahel suured sõbrad ja teevad koostööd. Elu jooksul on mul kodus olnud ka üks erilisem loom, väike makaak.

Kui aga suurelt unistada, siis seltsiksin ma hea meelega mõne suuremat sorti kaslasega, nagu näiteks puumaga, kes oskab imearmsalt nurruda – nagu kodukass. Kuna tegu on kiskjaga, kes eriolukorras võib rünnata ka inimest, on see ilmselt määratud unistuseks jäämagi. Mulle meeldivad samuti kalakassid, keda saab näha Tallinna loomaaias ja kelle vaderiks on Urr & Nurr juba mitmeid aastaid.

Intervjueeris Merli Antsmaa.