Autor: TLM kunstikogu hoidja Risto Paju
Tallinna Linnamuuseumile kuulub Neitsitorn, mis on olnud tuntud kohvikuna, kuid enne seda oli torn aegade jooksul mitmetele kunstnikele ateljeeks. Neist on kirjutanud ajakirjas Imeline ajalgu (nr. 4. 2019) Tõnu Pedaru. Üheks seal elanud ja töötanud meheks oli ka arhitekt Karl Burman sen, kelle elumaja Kadriorus sõja ajal hävis. Elas ta seal 1945. aastast kuni oma surmani 1965. aastal. Seejärel algas torni restaureerimine ja kujundamine kohvikuks.
2019. aastal täienes Tallinna Linnamuuseumi kunstikogu ühe akvarelli võrra, mis kujutab Burmani vabas õhus maalimas (TLM 31164 G). Uut tulmet ei soetatud muuseumikogusse aga niisama, vaid mõttega, et seda saaks 2020. aastal avataval näitusel Neitsitornis eksponeerida. Nimelt on ettevalmistamisel Neitsitornis töötanud kunstnikele pühendatud näitus, mille käigus torni II korrusele kujundatakse ateljee. Filmikunstnik Jaagup Roometile on kujundamisel abiks vanad fotod ja filmilõigud. Tõepoolest, arhitekt Karl Burmanist ja kunstnik Henrik Olvist on säilinud filmikaadrid, kus nad on oma ateljees, ning seda võivad blogilugejad ka vaadata: https://www.youtube.com/watch?v=cT1dL9lBhiA
Püsiviide: https://opendata.muis.ee/object/3752274
Tulevasel näitusel saab aga näha ka 1930. aastast pärinevaid haruldasi fotosid ajast, mil tornis paiknes Paul Raua ateljee. Neid fotosid varasemalt avaldatud ei ole ja muuseumil on õigus neid avaldada näitusel, seega tasub kohale tulla.
Nüüd aga akvarellist. Kahjuks ei ole teada selle autorit, signatuuri järgi arvas kolleeg Mai Levin, et tegemist võib olla Vladimir Bogatkini tööga. Siinkohal on aga tähtis just kujutatu. 15. juunikuu päeval 1960 on akvarellmaali viljelenud Burman istunud koos teistega looduses ja maalinud. Kuid ka looduses on arhitektil seljas ülikond, hele päevasärk ja peas sonimüts, samuti on kaasas kokkupandav tool, millel istudes saab loodust mugavalt vaadelda.
Näitus avatakse 2020. aasta suvel.