Vanim münt Tallinna Linnamuuseumis

Autor: koguhoidja Ando Pajus

2005. aastal anti Tallinna Linnamuuseumile üle mõningad mündid, mis olid eelnevate aastate jooksul Tallinnas konfiskeeritud tolliameti poolt, kui neid oli püütud ebaseaduslikult üle piiri viia. Kõige huvitavamaks neist rahadest osutus pisike, kõigest kahesentimeetrise läbimõõduga pronksmünt, pärit antiiksest kreeklaste kolooniast Sürakuusast Sitsiilia saarel.

Väikese mündi esiküljel näeme jumalanna Artemise profiilis büsti vaatega paremale. Jumalanna kannab kõrvarõngaid, tema juuksed on sätitud korrapärasesse antiiksesse soengusse. Hoolimata kahjustustest on eristatavad sirge nina, täidlased huuled ja väljendusrikkad silmad, mis teevad kujutisest klassikalise Kreeka iluideaali. Näha on ka jahijumalanna atribuut – üle Artemise õla ulatuv nooletupe ots. Artemise näost paremal on tugevasti kannatada saanud kiri kreeka tähtedega – SWTEIRA.

TLM 27670 https://opendata.muis.ee/object/1199309

Mündi tagaküljel on stiliseeritud tiivulise välgunoole kujutis, selle kohal kreeka tähtedega tekst AGAQOKLEOS ja all – BASILEOS, see tähendab: kuningas Agathokles. Agathokles valitses kuningana Sürakuusa linna ja Sitsiilia saare idaosa ajavahemikul 317. kuni 289. eKr. Sürakuusa vermis tema võimu ajal kuld- ja hõbemünte, viimaste hulgas suuri tetradrahme ja stateere. Peale selle on Agathoklese ajast pärit rohkesti erineva suuruse ja väiksema väärtusega Sürakuusa pronksmünte. Kogu selle suure hulga rahade juures on siiani imelikul kombel ebaselge, kuidas nimetasid neid pronksmünte tollal kreeklased ise.

TLM 27670 https://opendata.muis.ee/object/1199309

Meie münt on vermitud pärast 304. aastat eKr. Umbes sellest ajast nimetab türann Agathokles end ka ametlikult kuningaks, nagu mündil kirjas. Niisiis, see ajavahemik, mil meie münt vermiti, ei saa olla hilisem kui aasta 289. eKr. Nii varane aeg teeb sellest mündist kindlasti kõige vanema raha kogu Tallinna Linnamuuseumi numismaatikakollektsioonis.