Vabatahtlikkus kultuuris, vabatahtlikkus muuseumis

Autor: Katrin Lagerest, Tallinna Linnamuuseumi arendusspetsialist ja vabatahtlike programmi juht.

Vabatahtlikuks olemine on mõtteviis ja vabatahtlike kaasamine suur jõud, mis võib aidata eriti kultuurivaldkonnas mägesid liigutada. Kultuurikorralduses on õhinapõhisus ja sisemine soov või lausa kirg endiselt edasiviivaks jõuks. Ideede genereerimine ja projektide ellu viimine vajavad ressurssi ning seetõttu leiab kõrgelt motiveeritud, kuid töölepingut mitte omavaid inimesi iga kultuuriga tegeleva organisatsiooni juurest.

Tallinna Linnamuuseumi
arendusspetsialist
Katrin Lagerest

„Kui vabatahtlike kaasamine on välismaal väljakujunenud praktika, siis Eestis on ligimese aitamine loomulik elu osa. Samas ei võta me naljalt vastu võõra abi ja veel vähem kutsume ise kedagi endaga liituma. Ma arvan, et see on üks põhjustest, miks leiab mõtestatud vabatahtlikke programme vaid üksikuid,“ arutleb Tallinna Linnamuuseumi arendusspetsialist Katrin Lagerest.

Ta lisab: “Vabatahtlike kaasamine nõuab suuremat panust kui tasu eest töötaja leidmine. Seetõttu on lihtsam jätkata oma senist praktikat ja mitte tekitada lisakoormust.“

Tallinna Linnamuuseum on väljakutseteks valmis

Alates möödunud aasta märtsist toimunud Tallinna tasuta muuseumipühapäevad on toonud iga kuu esimesel pühapäeval Tallinna Linnamuuseumi filiaalidesse tuhandeid külastajaid. Suur publikuhulk on teravdanud vajadust kaasata muuseumi tegevustesse ka vabatahtlikke.

Tallinna Linnamuuseumi
direktor Heli Nurger

Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurger kirjeldas tekkinud olukorda selle aasta kevadel järgmiselt: „Muuseumipühapäev on hea võimalus tutvustada linlastele ja Tallinna külalistele meie väärikat ajalugu ja kaasaegset kultuuri. Paljud külastajad on selle tänuväärt algatuse kaudu jõudnud esmakordselt meie muuseumidesse ja avastanud enda jaoks uue vaba aja veetmise võimaluse. Soovime pakkuda igale külalisele kvaliteetset muuseumikogemust ja seetõttu on vabatahtlike abi meie jaoks väga oluline. Ühtekuuluv meeskond, mis koosneb töötajatest ja vabatahtlikest, on loodava vabatahtlike programmi eesmärk,“ lisab Nurger.

Vabatahtlikuks tulev inimene soovib tunda end osana meeskonnast ja näha enda rolli olulisust. See on võimalus astuda välja oma igapäevasest rutiinist ning anda enda panus ürituse toimumisse või muuseumitöö arengusse.

„Vabatahtlikuks tulevad inimesed erinevatel põhjustel. On see soov end täiendada, jagada olemasolevaid teadmisi või olla vajalik. Ülemaailmne pandeemia on jätnud oma jälje meist igaühte ning muutnud ka kuuluvustunde tähtsust. Seetõttu võiks inimeste kaasamine olla kultuuriasutustele sotsiaalsest vastutusest lähtuvalt lausa südameasi,“ arvab Lagerest.

Loome üheskoos meeldejäävaid elamusi

Vabatahtlikuks olemine annab võimaluse panustada ühistesse eesmärkidesse, veeta sisukalt ja kasulikult aega, kogeda uut ja ennast arendada. Saab kuuluda ägedasse meeskonda ja seda ka ise kujundada. Tegutsetakse mõnusas seltskonnas Tallinna Linnamuuseumi ajaloolistes hoonetes.
Vabatahtlike programmi kaudu saab tundma õppida ajalugu ja näituseid, tutvuda töötajatega ja olla osa meeskonnast. Omandatud teadmisi saab jagada ka muuseumi külastajatega, andes oma panuse muuseumi arengusse, sündmuste ja näituste korraldamisesse. Lisaks vabatahtlike programmi pakutavatele väärtustele tunnustab Tallinna Linnamuuseum oma vabatahtlikke, võimaldades neile soodustusi ning eripakkumisi muuseumis ja partnerite juures.

Lisaks eriüritustel kaasa löömisele on soovijatel võimalik anda enda panus muuseumi suvelaagrite, ekskursioonide, näituste ülesehituse, digitaliseerimise, õppeaia projektide jm korraldamisse ja arengusse.

Tallinna Linnamuuseum – meie linnakultuuri süda

Tallinna Linnamuuseum koosneb seitsmest selgelt eristuva looga filiaalist, mis teevad omavahel tihedat koostööd. Need on Tallinna linnaelumuuseum, Fotomuuseum kunagises raevanglas ning galeriis Seek, bastioni- ja müürikäike ning nelja torni ühendav Kiek in de Köki kindlustustemuuseum, Lastemuuseum Miiamilla, Tallinna vene muuseum, Peeter I maja ja Kalamaja muuseum. Muuseumide eesmärk on teha kuuldavaks ja nähtavaks siin aegade jooksul elanud linnakodanike lood ja rääkida muutuvast linnakultuurist. Muuseum on kohtumispaik, kus minevikuga tutvumine pakub võimaluse mõtestada olevikku ja unistada tulevikust.

Ootame vabatahtlikega liituma inimest,

  • keda kõnetab võimalus olla osa meie kultuuriloost ja selle arendamisest
  • kes soovib olla osa meeskonnast
  • kes tahab areneda ning kujundada enda keskkonda

Eestikeelne registreerumisvorm: https://forms.office.com/e/1uZQZM9Z2k

Venekeelne registreerumisvorm: https://forms.office.com/e/SCVsPizVW5

Lisaküsimustele korral võta julgelt ühendust:
Katrin Lagerest,
Tallinna Linnamuuseumi arendusspetsialist
katrin.lagerest@linnamuuseum.ee, tel 5885 3011

Kohtumiseni muuseumis!

Fotod: Meeli Küttim / Tallinna Linnamuuseum