Piilu, kuidas edeneb lastemuuseumi uuenduskuur!

Lastemuuseumi külastusjuht Kadri Toomsalu

Aeg lendab ja koos sellega lendab ka lastemuuseumi remont ja püsiekspositsiooni vahetus. Nüüd, mil muuseumit on nokitsetud siit ja sealt juba seitsme kuu jagu, on sobilik pisut saladuseloori kergitada ja heita valgust meie majas seni toimunule.

Meie uus miljöö austab omal moel vana. Nimelt on kõik kasutatavad värvitoonid nopitud kunagisest Muinsuskaitseameti värvisondaažis muuseumimaja seinte värvikihtide alt päevavalgele tulnud toonidest. Vahelduseks endisele värviküllasele kujundusele oleme uue interjööri ilmesse valinud heledad, vähem küllastunud värvitoonid. Ruumikujunduses saavad valdavaks valge, helekollane, -roheline ning -sinine. Küll aga luba end üllatada tornis ja üksmeele toas, kus värvid võtavad pisut teise suuna – või ole valmis ise toale värvi andma – kuid siinkohal reedame juba piisavalt palju. Mil moel kaasa saad lüüa, jäägu külastuseni saladuseks.

Igal juhul saad päris kindel olla, et ei värv ega värvikad elamused me majast päriselt kao. Võid proovida ära arvata, kas kirevust loovad pigem laste sise- või välismaailmad ehk enesevaatlus, turvapaik ja oma tuba — või ümbritsev maailm koos fantaasia ja kultuuri, linna- ja maailmaruumiga.

Ka mõni ese, mis olid esimeses püsieksponaadis tõelised lastemagnetid, rändavad kaasa uude lahendusse. Leia fotodelt tuttav ese!
Mõistagi loome koostöös produktsioonifirmaga hulganisti uusi eksponaate, millest mõnda näitame Sulle juba siin. Eks muuseumisse tulles saad teada, mida toredat nendega teha saab!

Tänasel rahvusvahelisel tarkusepäeval on ka eriti paslik rääkida uutest haridusprogrammidest. Koos muuseumi sisuga uueneb ka tarkus, mida see endas peidab. Alates septembri teisest poolest pakume lasteaia- ning 1.–3. klasside gruppidele kiusamisennetuslikku tundi, mille oleme loonud koostöös Lastekaitse Liidu programmiga “Kiusamisest vabaks!”. Programmi koolitajad on saanud tagasisidet, et kui kooliminejat on vastu võtmas hea sõber Suur Karu, on kiusamise ennetus algklassides osutunud tõhusaks. Kindlasti ei maksa heituda, kui soovite tundi tellida KiVaga liitunud kooli. Meetodit võivad läheneda küll eri nurga alt, kuid eesmärk on meil kõigil üks! Põhimõtete kinnistamine ei tee paha, seda ütleb ka tarkuse ema. Tundi saab külastada Tallinna Linnamuuseumi teistes filiaalides või külla kutsuda lasteaeda ja kooli.

Muuseumi avanedes 2024. aasta algul saame pakkuda juba enda muuseumimajas kuue-osalist muuseumitundide sarja “Kõik tunded on lubatud”. Igas tunnis võtame luubi alla üks põhitunne: rõõm, kurbus, viha, üllatus, vastikus ja hirm. Me leiame, et kui tunnetest rääkida neutraalsel hetkel neutraalsel pinnal, on lapsel hiljem selle emotsiooni keskel kergem mõista, mis tunnet ta parasjagu tunneb, ning kuidas end hästi väljendada. Loomulikult hoiame endist joont ning ehitame muuseumitunnid üles mängulisel teel õppimisele.
Haridusprogrammide sisu ja hinnakirjaga saad tutvuda ja broneeringuni jõuda SIIT.

Niisiis näed, et muuseumimaja uueneb mitmel tasandil korraga – värvilahendustes, eksponaatides, pakutava hariduse vallas ja isegi õuealal! Aga viimasest juba järgmises blogipostituses või lastemuuseumi miniaias 23. septembril kell 11!

Lastemuuseumi uue püsiekspositsiooni sisu kohta saad lähemalt lugeda SIIT
ning ekspositsiooni loomeprotsessi kohta SIIT.