7 põhjust, miks tulla lapsega muuseumi

Autor: Miiamilla lastemuuseumi külastusjuht Mari Tammar

Hiljuti külastas meie muuseumi – see tähendab Miiamilla lastemuuseumi – üks vanaema, kes kurtis, et lastega pole kuhugi minna. Kino, batuudikeskused ja avalikud mängiväljakud vanaema esimesse valikusse ei kuulunud, küll aga rõõmustas teda võimalus tulla lastelastega muuseumi. Tõesti, vanavanemad koos lastelastega on muuseumites väga teretulnud külalised, samas tasub muuseumi tulla ka kogu perega ja seda päris mitmel põhjusel.

1. Muuseum loob suurepäraseid võimalusi lapsega põnevaks ajaveetmiseks ja ühiste mälestuste kogumiseks.

Tähtsam kui kallid kingitused on lapsele oma vanemaga koos veedetud aeg ning üheskoos kogutud elamused. Just sellest jäävad lapsele mälestused, mida aastakümneid hiljem on üheskoos hea meenutada.

Pildil tutvutakse muuseumi kellasepa töökojaga ja uuritakse seda, kuidas aeg kella sisse saab.

Lastemuuseumi Miiamilla leiab Kadriorupargi südamest, Luigetiigi vahetust lähedusest. Muuseum on rajatud madalasse pikliku kujuga puumajja, mille lasi ehitada Riigiparkide Valitsus aastatel 1936–1937. Peahoone ees asusid vanasti basseinid ja mänguväljakud, kus viidi läbi ujumistreeninguid ja tegeleti pallimängudega. Tänaseks on basseinid täitunud liivaga ning neist on saanud lõbusate atraktsioonidega mänguväljak. Muuseumi uksest sisse astudes võtab külastajat vastu aga värviküllane ja kodune õhkkond.  Jalanõud jäetakse ukse juurde riiuliparklasse ja muuseumi silgatakse avastama sokkis või sussides.

Pilt teatripäeval toimunud etendusest. Ühtlasi on näha muuseumi värvikat interjööri.

2. Muuseumide külastamine avardab lapse silmaringi

Laste arendamine ei käi sugugi mitte ainult koolis ja lasteaias. Põhilise osa oma teadmistest ja oskustest omandab laps ümbritsevat keskkonda jälgides ja jäljendades seejuures talle autoriteetseid täiskasvanuid. Lapsevanem on lapse jaoks kõige olulisem eeskuju ning seepärast asub just vanema käes see võluvõti, millega avada oma lapse jaoks palju põnevaid ja arendavaid maailmu.

Tallinna Linnamuuseumil on seitse filiaali, milles kõigis on erinev, muuseumi käsitletavast valdkonnast lähtuv ekspositsioon. Kuigi juba muuseumi interjöör ise võib kujuneda lapsele elamuseks omaette, on lapsevanema suunav roll selle uurimisel siiski oluline. See, kas ja mil määral laps muuseumis info üles leiab ja seda ka oma varasemate teadmistega seostab, sõltub suuresti täiskasvanust. Vanem saab tema tähelepanu suunata, ühe või teise asja vastu huvi tekitada, lapse küsimustele vastata ja selgitada. Mida rohkem sedaviisi üheskoos ringi uudistatakse, seda harivamaks külastus kujuneb. (Ja kellele siis ei meeldiks, kui ta laps suudab koolis üllatada õpetajaid põnevate faktidega, mida isegi õpikus kirjas pole, ning paistab silma laia silmaringi ja seoste loomisvõimega!)  

Vahva muuseumi külastaja mängimas ajastutruus vürtspoes.

Miiamilla lastemuuseumi seinu kaunistavad must-valged fotod, avastamist ootavad ajastutruu vürtspood, postkontor, kellassepa- ja õmblustöökoda ning fotoateljee. Ekspositisoonis leidub mängimiseks nii vanu kui ka kaasaegseid mänguasju ning klaasi taga toonastele meistritele kuulunud esemeid. Loodusesõprade toas ootavad selgeks õppimist loomajäljed jms. Miiamilla lastemuuseum on just pisematele hea võimalus muuseumimaailmaga mänguliselt tutvust teha.

3. Muuseumi külastamine annab hea võimaluse rääkida lapsele enda mälestusi.

On hästi teada ütlus, et kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. Kuigi muuseumid võivad talletada sadade ja tuhandete aastate vanust informatsiooni, on väikese inimese jaoks erakordselt olulised ka tema vanemate ja vanavanemate lood. Läbi nende kujuneb lapse identiteet ja arusaam sellest, millisesse kultuuriruumi ta kuulub. Ühtlasi aitab enda lugude edasi andmine säilitada ajaloolist mälu ja tugevdada põlvkondadevahelist sidet. Sestap on väga oluline rääkida lastele ka oma mälestusi ning muuseumi külastades (või pärast muuseumikohvikus) on seda väga paslik teha.

Näiteks Miiamilla lastemuuseumi külastades oleks igati asjakohane rääkida sellest, mis mänge teie lapsena mängisite, mis kaup oli poes müügil või milliste spordialadega tegelesite.

4. Muuseumi külastamine julgustab olema uudishimulik.

Tuntud teadlane Albert Einstein on öelnud, et tal ei ole ühtegi annet, ta on lihtsalt uudishimulik. Tõepoolest on uudishimu liikumapanev jõud: see sunnib meid otsima vastuseid ja esitama küsimusi, tekitab meis soovi rohkem teada saada ja seeläbi midagi uut avastada. On isegi öeldud, et uudishimu on intelligentsuse lahutamatu osa. Muuseumid, mis on lapse jaoks pungil tundmatuid asju, on ideaalne keskkond uudishimu sütitamiseks. Seejuures on muidugi oluline, et lapsevanem oleks koos lapsega uudishimulik ja aitaks ta küsimustele vastuseid leida.

Muuseumi ekspositsioon on täis põnevaid soppe, mida koos avastada.

Lastemuuseum Miiamilla on täis sahtleid, soppe, karpe, kappe ja panipaiku, millesse lapsega koos sukelduda. Ühtlasi on meil külastajatele otsimismänge, mis panevad proovile nii lapse tähelepanelikkuse, meelekindluse kui ka nutikuse.

5. Muuseumid pakuvad võimalusi loovuse arendamiseks.

Loovus on teisisõnu leidlikkus ning see pole vajalik ainult kaunite kunstidega tegelemiseks, vaid ka laiemalt elus hakkama saamiseks. Loovus on julgus mõelda etteantud piiridest väljaspool, oskus seostada esialgu seosetuna näivat ning võime elada avatult ja paindlikult.

Poe loodussõprade toa telki ja kujuta ette, et oled indiaanlane.

Lastemuuseum Miiamilla on nagu loovuse oaas. Kuna suurt osa eksponaatidest saab laps katsuda ja nendega mängida, käivitab see kindlasti tema loovuse. Samuti loob ekspositsioon mitmeid võimalusi rollimängudeks ja nii mõnigi mänguasi nõuab nutikust, et välja mõelda, kuidas üldse sellega lustida. Kui aga väsimus naha vahele poeb, võib  pugeda  loodussõprade toa telki ja kujutada ette, et oled indiaanlane – või heita pikali hoopis tähetorni ja fantaseerida, mis elu elatakse tähtedel.

6. Miiamilla lastemuuseumi külastamine annab täiskasvanule võimaluse tunda ennast taas lapsena.

Mängurõõm aitab püsida noore ja tervena. Lastemuuseum Miiamilla on koht, kus lapsed ja täiskasvanud saavad koos mängida, ja seda lõbusam on lastel, mida usinamad on vanemad nendega koos mängima.

7. Avalike kultuurisündmuste ja -asutuste külastamine arendab lapse sotsiaalseid oskusi.

Sotsiaalseteks oskusteks on näiteks võõras keskkonnas ja võõraste inimestega suhtlemine. Samuti üheskoos teistega mängimine, abivalmidus, empaatiavõime, ent ka otsusekindlus ning oskus nõuannete ja reeglite järgi käituda. Kõiki neid sotsiaalseid oskusi on võimalik muuseumi keskkonnas väga märkamatult õppida, sest muuseum pakub uut keskkonda, uusi inimesi, ent ka teatud reegleid ja tingimusi, millele vastavalt tuleb käituda – muuseas korrektset käitumist tuleb lapsega harjutada nagu iga teistki oskust.

Muuseumis saab muuhulgas harjutada ka köögis toimetamist ja söömiskombeid.

Lastemuusemis Miiamilla saab laps õppida, kuidas võõraste täiskasvanute ja teiste lastega koos mängida, kuidas jagada ühiseid mänguasju ja arvestada mänguruumides ka teiste külastajatega ning, et kõik mänguasjad peavad jõudma oma kohale tagasi. Ent eelkõige pakub lastemuuseum Miiamilla muidugi avastamisrõõmu ja mängulusti!