“Köögijutud” Igor Kotjuhiga – eksperiment nr 3 “Muuseumi laboratooriumis”

27. novembril toimus Tallinna vene muuseumis kolmas kohtumine ürituste sarja “Muuseumi laboratoorium: köögijutud” raames.

Külaliseks oli Igor Kotjuh – tõlkija, kirjastaja, mitme luulekogu autor, kirjandusürituste korraldaja, õpetaja, Eesti Kirjanike Liidu liige.

Elava ja sügava vestluse keskmes oli üks tundlikumatest teemadest – identiteediotsing kaasaegses ühiskonnas. Kohalolijad püüdsid leida õiget sõna kohalike vene keelt rääkivate elanike kohta, kelle juured on tihti teiste rahvustega seotud.

Igor Kotjuh jagas oma mõtteid õpetamise tähtsusest, koolinoorte huvi suurendamisest raamatute lugemise, ajaloo ja emakeele õppimise vastu. „Köögijuttude“ lõpus luges Igor ette oma luuletuse “Narva”, mis puudutas kuulajaid oma sügavuse ja tundelisusega.

Tähtsamad asjad, mida jõudsime laboratooriumi köögis Igor Kotjuhiga arutada:

📍 Identiteet on alati avaram mõiste kui ainult rahvus.

📍 Kui seisad silmitsi valikuga “üks või teine?”, saad asendada „või“ „ja-ga“, ehk olla mõlemad. Selline lähenemine toetab sotsiaal-kultuurilise keskkonna jagamatust.

📍 Enne, kui hakkad kellegi (nt valitsuse) otsuseid kritiseerima, proovi mõelda olukord läbi “võimu simulaatori” abil selleks, et paremini olukorda mõista. Võttes otsustaja rolli saad vabaneda hävitavast kriitikast ja leida uusi, ebastandardseid lahendusi.

📍 Kahe kultuuri mõtestamiseks on oluline olla teadlik, osata võtta vastutust ja püüda partnerluse poole.

📍 Ei pea tegema keelte segunemisest draamat. See on loomulik protsess ja argipäevane mugavus.

Aitäh kõigile osalejatele!

Ürituste sari toimub Briti Nõukogu ja Loov Euroopa toetusel.
Foto: Evi Pärn

#britishcouncil #britinõukogu #creativeeurope #britishcouncileurope