Loodusarmastuse seemneid külvav välinäitus ehk kes on roheliste näppudega laps?

Autor: Mari Tammar

Lastemuuseum Miiamilla miniaed. Foto: Meeli Küttim

14. mail avatakse Kadriorus lastemuuseumi miniaias välinäitus “Roheliste näppudega lapsed”, mis suunab lapsi samm-sammu haaval loodusega sõbraks saama. Näitusel hakkavad muuseumi ümbrusse seatud seitse erikujulist tegevuspunkti kutsuma lapsi loodust lähemalt uurima ja põnevates tegevustes osalema. Näitus jääb muuseumi aeda püsivalt ja selle uudistamine on kõigile tasuta. Näituse idee autor on Lastemuuseum Miiamilla juhataja Jane Meresmaa-Roos, kellega järgnevalt sellest näitusest juttu teeme. 

Kui sa peaksid kuidagi lühidalt kokku võtma, siis mis on “Roheliste näppudega lapsed”? 

“Roheliste näppudega lapsed” on keskkonnaharidluslik välinäitus, mis suunab mänguliste tegevuste kaudu loodusega sõbraks saama ja panustama loodushoidu.

Kust sellise näituse mõte tuli? 

Ma arvan, et minu loodusarmastus pärineb lapsepõlvest. Mu isa vedas mind kaasa rappa, metsa ja alati rääkis mulle puudest, taimedest, lindudest. Ta armastas lilli ja jahtis oma kaameraga looduskaitsealuseid käpalisi. Ma ei tea, kust tema loodusarmastus pärines, nähtavasti ka tema lapsepõlvest – ja nii on see meil põlvest põlve edasi kandunud. Kuna tema oli nii kirglik loodusearmastaja, siis see kandus loomulikul teel minusse edasi. Ja nüüd ma ei saa muud moodi, kui ma pean seda armastust edasi jagama. See on nagu väike seeme, mida sa külvad. Kui saad aru, et oled osa loodusest, siis sa tahadki teha kõike, et elukeskkond sinu ümber oleks puhas, õnnelik ja rõõmus. 

Jane Meresmaa-Roos pisikeste aednikega. Foto: Miiamilla Lastemuuseumi kogu.

Mida täpsemalt seal näitusel näha ja teha saab?  

Me oleme loonud näitusele erikujuliseid tegevuspunktid (porgandid, lehed, lapsed jt), mis tutvustavad, mida saab aias teha. Esimesteks märksõnadeks ongi “märka loodust ja pane tähele enda ümbrust”. Näiteks esimene rohelapse kuju suunab inimesi miniaeda avastama rohutirtsu hüpete abil või sibades nagu pisike sipelgas. Suure puulehe peal saab kuulda looduse mitmekesisusest ja selgitame, miks putukad on looduses vajalikud. Saame tuttavaks putukate ülesannetega ja suuname last tegutsema nagu mesilane. Kui sumisedes õrnalt sõrmeotstega lilli puudutada, siis saabki aidata mesilinde nende usinas töös. Päikeselaua juures saab vaikust kuulata ja märgata, et looduses tegelikult ei olegi kunagi päris vaikne. Seal saab püüda linnamüra kõrvale jätta ja loodushelisid kuulata. Päikesekettale on loodud väike sõrmelabürint, kus senikaua, kuni sinu sõrm otsib päikese keskpunkti, saab olla hästi vaikne ja fokuseeritud. Teine märksõna ehk ongi see, et loodus aitab meid tagasi endasse jõuda. 

Ja veel on väga toredad tegevuspunktid hiigelporgandid. Üks neist porganditest aitab aru saada sellest, kuidas toimib taime elutsükkel ning kuidas looduses olevad asjad on loomulikus ringluses. Näitus ongi täis tegevuspunkte, mis on mängulised ning annavad kogemuste kaudu juurde uusi teadmisi.   

Selline rohelapse kuju hakkab kutsuma külastajaid miniaeda ja näitust avastama.

Kas see näitus on üks osa suuremast muuseumiaia arendamise projektist? 

Selle näituse üks eesmärkidest on tuua kõik huvilised Miiamilla miniaeda avastama. Loodame, et need, kes ei ole veel meie roheaeda jõudnud, avastavad, et see on tore koht linnalapsele, mida saab koos lapsevanema või vanavanemaga uudistada – on selline tore roheliste näppude oaas. Ja teisalt need, kes satuvad aeda, avastavad, et ka meie maja sees on põnevaid tegemisi.

Aga meie miniaed tõesti laieneb. Meil on plaan luua sinna ka sensoorne rada, kus saab tuttavamaks loodusmaterjalidega ja kust leiab ka lõhna-, maitse- ja värvielamusi. Näiteks saab lõhnade kaudu oma mälestusi ja kogemusi jagada. Sensoorne rada ona mõeldud nii lastele kui ka täiskasvanutele ja eakatele. Asume seda rada ettevalmistama sellel suvel, aga päris rohetavaks, ilusaks ja kogetavaks kasvab see järgmiseks kevadeks.  Selle raja loomisel hakkame ilmselt ka hoogtöö reedeid või laupäevakuid välja kuulutama. Loodame raja loomisel ka oma kogukonnast abikäsi saada ja seeläbi huvi äratada, sest kui kogukond paneb käed külge, siis ta on ka rohkem huvitatud aeda naasma. Ja vahest proovime ka eakamaid inimesi endale appi saada, et ka nemad saaksid oma kogemusi ja aiatarkuseid jagada ning näpud mulda pista.

Lisaks miniaiale pakub lastemuuseum tegelikult veel mitmesugust keskkonnaharidust. Miks see teema on Miiamilla muuseumi jaoks oluline? 

Keskkonnaharidus on meile tähtis, sest meie lapsed vajavad puhast elukeskkonda ja tervet koduplaneeti. Edaspidi ei tohi kasutada loodusresursse nii, nagu neid siiani on kasutatud. Kui inimkond niimoodi edasi tarbib, siis lihtsalt meie lastel ei ole enam kohta, kus elada. Me peame astuma rohelisi samme, mõistma, et keskkonnasäästlik käitumine ongi ainus võimalik eluviis ja sellest peab saama normaalsus meile kõigile. Meie südameasi on loodust säästa ja hoida seda nii praegustele kui ka järgmistele põlvedele.

Kõige selle jutu kokkuvõtteks ütle, kes siis on roheliste näppudega laps? 

Me kõik oleme roheliste näppudega lapsed – nii suured kui väiksed! 

______

Väike aednik muuseumi miniaias toimetamas. Foto muuseumi kogust.

Uuri Lastemuuseum Miiamilla miniaia tegemisi SIIT

Vaata videot muuseumi miniaiast SIIT