Autor: Julia Kornejeva, Tallinna Linnamuuseumi pedagoog
Juba kolm nädalat kestab Tallinna Linnamuuseumi konkurss nimega „Jäta oma jälg ajalukku“. Kutsume teid kõiki sellest loomingulisest võistlusest osa võtma: konkursi tingimustega võite tutvuda artikli lõpus. Kõige tähtsam on kehastuda portreel kujutatud inimeseks. Täna räägime sellest, miks just need portreed valiti konkursi jaoks ning kes on nende autor.
Natalie Mei (1900–1975) oli kunstnik, kes maalis kõiki neid daame ja härrasid. Ta oli tunnustatud Eesti teatrikunstnik, pedagoog, illustreerija, graafik, kes sai ka Eesti NSV teeneliseks kunstitegelaseks (1945).
Natalie sündis Liepajas 1900. aastal. Ta lõpetas Tallinna Tütarlastegümnaasiumi, hiljem aga õppis arhitektuuri Tütarlaste Polütehnilises Instituudis Petrogradis ning maalikunsti Peterburi Kunstide Edendamise Seltsi kunstikoolis. Kui Natalie tuli tagasi Tallinna, jätkas ta õppimist kõigepealt Nikolai Triigi juhendamisel, seejärel Kunstiühingu Pallas kunstikoolis (1921–1924). 1920. aastate lõpus sai Natalie kuulsaks tänu oma akvarellidele, mis olid esindatud näitustel Riias, Helsingis, Berliinis ja Amsterdamis.
17. sajandi linnakodanike portreed, mis tulid päevavalgele tänu meie konkursile, asuvad Tallinna Linnamuuseumi abikogus. Natalie joonistas need akvarellid muuseumi ekspositsiooni jaoks pärast sõda. Tol ajal valmistati näitusetekstidega sildid ja koopiad originaaleksponaatidest käsitsi.
KEDA ON PORTREEDEL KUJUTATUD ?
Iga 17. sajandi linnakodaniku portree taga peitub tegelik ajalooline isik. Peaaegu kõik need leiab Tallinna Linnamuuseumi kogudest ning üks tegelastest asub kujuna Toomkirikus Toompeal.
Üks meie tegelastest on Sofia Gyllenhielm – Rootsi kuninga Johan III vallastütar ning kuulsa väejuhi Pontus de la Gardie abikaasa.
Tema portree on tehtud nende perekonna hauamonumendi järgi, kus figuurid on kujutatud täissuuruses. See hauamonument asub endiselt Tallinna Toomkirikus.
Seda moekat meest võib kohata hõbekannul, mis asub Tallinna Linnamuuseumi kogus. Tegemist on moodsas rõivastuses mehega 17. sajandi keskpaigast umbes 1650.–1660. aastatel moodi tulnud nn Reini krahvi pükstes – seelikut meenutavad lühikesed laiad püksid – ja tollele ajale tüüpilise laiaäärelise kübaraga.
ADAM OLEARIUSE PULMAD
Enamik meie tegelastest on aga kujutatud Adam Oleariuse gravüüril. Adam peatus Revalis (Tallinnas) kaks korda – 1633. ja 1635. aastal, kui ta osales Holstein-Gottorfi hertsogi Friedrich III saatkonna reisidel Venemaale ja Pärsiasse.
Teisel visiidil viibis saatkond Revalis isegi kolm kuud, oodates uusi volikirju ja kingitusi võõramaa valitsejatele. Kõik see oli kaotsi läinud laevahukus Eestimaa rannikul. Kõik saatkonna liikmed jäid ellu ja võeti lahkelt vastu Revalis, kus neile pakuti ajutist elupaika. Näiteks diplomaat Philipp Crusiust ja sekretär Adam Ölschlägerit võeti vastu rikka kaupmehe Mülleri kodus. Kui nad reisilt tagasi tulid, abiellusid mõlemad Mülleri tütardega.
Philipp Crusius jäi Revalisse elama ning temast sai alguse kuulus Krusensterni suguvõsa. Sekretär aga otsustas naasta koos abikaasaga Gottorfi, kus ta kirjutas raamatu oma reisist, riikidest ja rahvastest, keda tal õnnestus näha. Raamat ilmus Adam Oleariuse nime all (see oli tema varjunimi). Selles raamatus on päris palju lehekülgi pühendatud ka Revalile ning lisaks on raamatus kaks gravüüri linnavaatega ning linnaelanikega. Arvatakse, et gravüüril on kujutatud külalised Adam Oleariuse ja Katariina Mülleri pulmapeost.
KONKURSS „JÄTA OMA JÄLG AJALUKKU“
Selleks, et konkursist osa võtta, vali lemmikportree linnaelanikuga 17. sajandist. Seejärel kehastu ise ümber selleks inimeseks. Revideeri oma kappide sisu ning vali välja esemed, mille abil kehastuda portreel kujutatud inimeseks. Kasuta julgelt mistahes majapidamiskraami, riideid, koduloomi ja fantaasiat. Tee pilt ja saada see aadressil vemu@linnamuuseum.ee või postita oma töö Tallinna Linnamuuseumi Facebooki või Instagrami lehele, märkides #linnamuuseumichallenge. Ootame teie töid kuni 26.04.2020.
Kõige aktiivsemad ja loomingulisemad saavad Tallinna Linnamuuseumilt auhindu:
3. koht: Tallinna Linnamuuseumi raamat “Eesti rahva rõivad”
2. koht: Ekskursioon (perekonnale või sõpruskonnale) Tallinna Linnamuuseumi näitusel eesti või vene keeles + fotosessioon muuseumis keskaegses riietuses
1. koht: Ekskursioon või muuseumitund (perekonnale või sõpruskonnale) teie valikul mis tahes Tallinna Linnamuuseumi filiaalis eesti või vene keeles + aastapilet perekonnale kõigisse Tallinna Linnamuuseumi filiaalidesse.