Kalamaja muuseum on kogukonna sõber 2019

Autorid: Kalamaja muuseumi naiskond Laura Jamsja, Kristi Paatsi, Tuuli Silber Eelmisel laupäeval helistas Laurale Soo tänava Eve, kes on oma tütre Maiga andnud suure panuse Kalamaja muuseumi loomisesse. Nad on lubanud mitmeid kordi kiigata nii oma argiellu kui ka ühe väärika Lenderi maja pööningule, kuuri ja keldrisse. Ka ainult nende annetatud esemete põhjal võiks koostada…

Carlsbergi stipendiaadid 2. Kas Saksa ordul oli keskaegses Taanis valdusi ?

Autorid: Mihkel Mäesalu ja Stefan Pajung, Carlsbergi stipendiumi saajad. Ajaloouuringud toimuvad omapärasel viisil. Mõnikord avastavad ajaloolased uusi fakte, kuid otsustavad neid mitte tähtsustada ja nii võivad need jääda laiemale ajaloohuviliste ringile tundmatuks. See kehtib ka Saksa ordu valduste kohta keskaegses Taanis. Ehkki allikaid on juba ammu avaldatud, ei tea isegi enamik ajaloolasi, et Saksa ordul…

Fotomuuseum 40. Kõige algus

Autor: Fotomuuseumi esimene juhataja, ajaloolane Mall Parmas 21. juulil 2020 täitub Fotomuuseumil 40. aastaring. Ümmarguse sünnipäeva puhul meenutame Fotomuuseumi idee kujunemise ja teostumise lugu ja värvikamaid juhtumeid. Esimeses postituses räägib Fotomuuseumi esimene juhataja Mall Parmas muuseumi idee sünnist. Järgmistes osades räägitakse raevangla renoveerimisest ja muuseumi algusaastatest. Fotoajalooga hakati Tallinna Linnamuuseumis tegelema 1966. aastal. Selleks ajaks…

Carlsberg Fellowship 2: did the Teutonic Order possess lands in Medieval Denmark?

Authors: Mihkel Mäesalu and Stefan Pajung, Carlsberg fellowship grantees. Historical research works in peculiar ways. Sometimes historians discover new facts, but choose not to give significance to them and so these facts can remain unknown to the wider circle of history enthusiasts. This is the case with the possessions of the Teutonic Order in Medieval…

14 февраля в Таллинском русском музее открывается выставка Дмитрия Косякова “ARTист или художник?”

Многим из нас Дмитрий Косяков знаком как талантливый актер Русского театра Эстонии, но на персональной художественной выставке «Дмитрий Косяков: ARTист или художник?» зрителям откроются новые грани его таланта. В этот раз Дмитрий Косяков выступит в роли художника и поэта. Городские пейзажи и чарующая природа проникнуты теплом и искренностью, а наполненные смыслом стихи заставят задуматься о…

Культура на расстоянии шага

Автор: Юлия Воинова, руководитель проектов. Таллиннский городской музей продолжает участие в проекте “КУЛЬТУРНЫЙ ШАГ”, знакомящем с культурой и историей Эстонии представителей других культур. Завершился осенний сезон проекта “Культурный шаг”, который дает возможность изучать историю и местные традиции живущим в Эстонии представителям других культур. В этом сезоне к программе присоединилось рекордное количество желающих — почти 1000…

Härja peaga mündid

Autor: Ando Pajus 1967. aasta juulis jõudis Tallinna Linnamuuseumi hõbemüntidest koosnev aare, mis oli 28. juunil välja tulnud Sakust, Tõdva jõe äärest, aiaposti augu kaevamisel. Kokku oli aardes 1962 hõbemünti. Peaaegu kaks ja poolsada neist olid väikesed pennid, ülejäänud aga killingid või siis ka vähemal määral Skandinaavia ja Saksa riikide ja riigikeste vastava kaaluga mündid,…

Uus tulme kunstikogus. Akvarell „Arhitekt Karl Burman sen. maalimas“

Autor: TLM kunstikogu hoidja Risto Paju Tallinna Linnamuuseumile kuulub Neitsitorn, mis on olnud tuntud kohvikuna, kuid enne seda oli torn aegade jooksul mitmetele kunstnikele ateljeeks. Neist on kirjutanud ajakirjas Imeline ajalgu (nr. 4. 2019) Tõnu Pedaru. Üheks seal elanud ja töötanud meheks oli ka arhitekt Karl Burman sen, kelle elumaja Kadriorus sõja ajal hävis.  Elas…

Dr. Flemming Besenbacher, Chairman of the Board of the Carlsberg Foundation and Deputy Head of the Frederiksborg Museum, announcing the Carlsberg Foundation fellowships for the study of Danish-Estonian history in the presence of Queen Margrethe II.

Carlsbergi stipendiaadid 1. Carlsbergi Fondi uurimisprojekt – Eesti ja Taani ühine ajalugu

Autorid: Mihkel Mäesalu (UT), Stephan Pajung (Taani ajaloo muuseum Frederiksborgis) 2019. aasta 15. juunil tähistati Taani lipu – Dannebrogi juubelit nii Taanis kui Eestis. Sel päeval andis Taani kuninganna isiklikult meile üle uurimisgrandi “HM Queen Margrethe II Distinguished Research Fellowship”, et uurida Eesti ja Taani ühist ajalugu. Projekt sai alguse 1. oktoobril 2019 ja pärast…

Mäng nagu muiste

Autor: Made Isak Üks parimaid viise, kuidas lastele anda teadmisi vanade aegade kohta, on mäng. Tallinna Linnamuuseumi töötubades ja muuseumitundides saavad lapsed ja teised mängusõbrad vanade aegade mänge järele proovida. Miks mitte keskaegseid mänge ka ise järele proovida? Siin on mõned mängude kirjeldused, mida saab tänagi kodus lastega katsetada. Kuus ruutu Mängimiseks on vajalik täring…