Pool aastat muuseumipühapäevi: ohtralt uusi külastajaid Tallinna muuseumides

Autor: Kati Niin, Tallinna kommunikatsiooniteenistus

Tallinn alustas tänavu märtsis linnale kuuluvates muuseumites tasuta muuseumipühapäevade algatusega, et pöörata enam tähelepanu muuseumide tegevusele ja parandada kultuuri kättesaadavust.

Poole aastaga on algatus toonud rohkelt külastushuvi, augusti muuseumipühapäeval külastas muuseume rekordiliselt 9180 muuseumihuvilist.

„Muuseumipühapäevad on toonud kuue kuu jooksul Tallinna muuseumidesse üle 36 000 külastuse, mis näitab, et see algatus on inimeste poolt väga soojalt vastu võetud. Kuna pole näha ka külastajanumbrite langust teistel päevadel, saab julgelt öelda, et eesmärk publikut suurendada on täitunud,“ võttis poole aasta kogemuse kokku abilinnapea Kaarel Oja.

„Tänavu märtsis alguse saanud muuseumipühapäevade vahekokkuvõtteks võib öelda, et algatuse eesmärk – tuua muuseumidesse rohkem külastajaid ja pöörata meie tegevusele rohkem tähelepanu – on end väga õigustanud. Saame rõõmustada, et nii meie endi inimeste kui ka Tallinna külaliste huvi on kord-korralt tõusnud, nii sündis ka augustikuu muuseumipühapäeva raames meil uus külastusrekord. Ka külastajatelt kogutud tagasiside väljendab 99% inimeste heameelt ja tänulikkust, et selline võimalus on loodud,“ rääkis Tallinna Linnamuuseumi direktor Heli Nurger. 

Tallinna Linnamuuseumi filiaale külastas 7. augustil kokku 8566 inimest, kellest Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis käis 4174 külastajat, Linnaelumuuseumis 1084 külastajat, Miiamilla lastemuuseumis 936 külastajat, Tallinna vene muuseumis 474 külastajat, Kalamaja muuseumis 285 külastajat, Peeter I majas 892 külastajat ja fotomuuseumis 721 külastajat. Kirjanduskeskuse muuseumides käis pühapäeval kokku 355 inimest, kellest Vilde muuseumis 158, Tammsaare muuseumis 109 ja Undi toas 88 huvilist. Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) väisas muuseumipühapäeval 232 ja Kultuurikeskuse Kaja galeriid 27 inimest. 

Võrdluseks külastas algatusega liitunud muuseume märtsi muuseumipühapäeval kokku 5096 inimest, aprillis 6365, mais 7089, juunis 4431 ning juulis 3890.

Muuseum ootab appi vabatahtlikke

„Augusti külastajanumbrite rekordit vaadates oleme silmitsi hoopis väljakutsega, kus muuseumide hoonetesse lihtsalt ei mahu enam mugavalt ära. Tõenäoliselt peame katsetama lahendust, kus korraga muusemiruumides viibivate inimeste arv on mõnevõrra piiratud. Kuigi ootamine võib tekitada natuke ebamugavust, on muuseumi külastuskogemus sellise lahenduse puhul kõigile kindlasti meeldivam,“ lisas abilinnapea Kaarel Oja.

„Kuna huvi on suur, seisame samas silmitsi muuseumitöötajate puudusega tippkülastusega päevadel, seega tuleb meil appi paluda vabatahtlikke – kutsungi siinkohal üles kõiki muuseumihuvilisi abikätt ulatama ja samal ajal saama huvitav kogemus muuseumitöö telgitagustest. Vabatahtlikuks hakkamise huvist ootame teada andma aadressil info@linnamuuseum.ee,“ täiendas Nurger.

Järgmised tasuta muuseumipühapäevad toimuvad 4. septembril, 2. oktoobril, 6. novembril ja 4. detsembril.

Lisainfo Tallinna veebilehel tallinn.ee/et/muuseumipuhapaev ja muuseumipühapäeva Facebookis.

Tasuta muuseumipühapäevadel muuseumides toimuva kohta leiab infot muuseumi veebilehelt

Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi ukse taha moodustus märtsipühapäeval külastushuvilistest pikk järjekord. Tasuta pühapäevade publikuhuvi tõttu palub muuseum arvestada võimaliku ooteajaga sissepääsul ja tänab mõistva suhtumise eest.
Foto Peeter Talvar, Tallinna Linnamuuseum