Meie Ene. Koguhoidja keset kultuurilugu: 45 aastat Tallinna Linnamuuseumiga

Kunagised ja praegused kolleegid Tallinna Linnamuuseumis: Mall Parmas, Urve Mankin, Elo Jakobson, Kristiina Hiiesalu, Toomas Abiline ja Maruta Varrak kirjutavad, milline hindamatu kolleeg on Ene Heimvell. Fotod muuseumi ja kolleegide arhiivist. 1965. aastal kolis Tallinna Linnamuuseum Vene 17 majja. Siia oli ehitatud uus ekspositsioon, tööruumid ja hoidlad ning seni väga väikese koosseisuga muuseumisse hakati tööle…

Nii möödusidki sügised Kalamajas 1960ndatel

Autor: Illi Ero, endine Kalamaja elanik Varud sahvritesse-keldritesse Enamiku inimeste suvi sai otsa septembrikuu saabudes. Koolinoored pidid hakkama jälle kooliteed käima. Just nimelt käima, sest meie ajal ei toodud mitte ühtegi last autoga kooli. Enamasti õpiti koolis, mis kodule kõige lähemal. Täisealised vaatasid omale ka töökohad kodule lähemal, kuhu oli jalgsi hea käia. Liikumise puuduse…

300 ЛЕТ НАЗАД РОССИЯ И ШВЕЦИЯ ЗАКЛЮЧИЛИ НИШТАДТСКИЙ МИРНЫЙ ДОГОВОР. ВИВАТ!

Автор: Сийм Оливер Силлат 300 лет назад, 10 сентября (30 августа по старому стилю) между Швецией и Россией был заключен Ништадтский мирный договор, который ознаменовал собой окончание Северной войны (1700-1721), длившейся 21 год. Мир был заключен в 1721 году на территории современной Финляндии, в городе Уусикаупунки. В результате этого договора Петр I завладел бывшими шведскими…

Uusikaupunki rahu 300

Autor: Siim Oliver Sillat Täna möödub 300 aastat rahulepingust, mis lõpetas 21 aastat kestnud Põhjasõja Moskva tsaaririigi ja Rootsi kuningriigi vahel. Rahu sõlmiti 1721.aastal, tänapäeva Edela-Soomes Uusikaupunki linnas. Selle tulemusel omandas Peeter I Rootsi krooni käest Eesti- jaLiivimaa, Ingerimaa ning osa Karjala kannasest koos Viiburi ja Käkisalmi linnadega. Kahtlemata märkis see rahuleping Peeter I triumfi…

Putukad toidulaual! Prussakatel on olnud asja inimeste toidulauale minevikus ja on ka edaspidi

Autor: Sergei Andrejev, Kiek in de Köki kindlustustemuuseumi külastusjuht, tõlkinud Victor Sepp, toimetanud Auli Tohv. Prussakad ehk tarakanid elavad Maal juba üle 300 miljoni aasta ehk sellest ajast, kui dinosauruseid ei olnud veel isegi „välja mõeldud“. Ühel päeval surid dinosaurused välja, aga prussakad eksisteerivad edukalt edasi võib-olla ka siis, kui meid enam pole. Mustad tarakanid…

Carlsbergi stipendiaadid 19: uus vaatenurk Jüriöö ülestõusule

Mihkel Mäesalu ja Stefan Pajung Käesolevas blogipostituses tutvustame Mihkli hiljuti ilmunud artiklit Jüriöö ülestõusust. Teatavasti puhkes ülestõus 22.-23. aprillil Taani võimualuses Põhja-Eestis ning levis peatselt Lääne-Eestisse, Saare-Lääne piiskopi ja Saksa ordu valdustesse. Ordul õnnestus ülestõus Harjumaal maha suruda alles 1343. aasta lõpus, samas kui Saaremaa alistati alles 1345. aasta veebruaris. Ajaloolased on ülestõusu põhjuseid otsinud…