Museaaliminutid Karuga: Hollandi salonginukk

Tallinna Linnamuuseumi teadur-koguhoidja Risto Paju lähikondsete seas on üks tore Karuke. Karu alustas sellest kevadest tööd muuseumis – asjatundjana. Tema tööks on rääkida põnevatest asjadest, mis muuseumis hoiul on. Karu on olnud väga tegus, vaata lisaks Hollandi salonginuku tutvustusele ka tema saateid raidkiviportaalist ja Šveitsi tinakannust.

Karul on olnud Risto pere juures väga põnev elukäik:
“Karu tuli ostetud auto kindalaekas ja tema esimeseks tööks oli auto valvamine, nimigi oli tal alguses Volvo-Karu. Karu oli pisut tõre ja küsis igalt uuelt autosse istujalt esiotsa passi. Ajapikku tema huvid muutusid ja hakkasid üha enam lähenema muuseumi ja vanavara teemadele, nime eest automargi viide kadus. Autoreisidel, sest autost huvitub ta ikka, käib ta koos sõprade Ezeli, Torusiili ja Piloodiga usinalt kaasas ja teeb vaatamisväärsustest kodustele saatmiseks videoklippe. Tal on oma väikestest asjadest koosnev muuseumikogu, millel ei ole veel sobilikke eksponeerimistingimusi. Karu on omandanud konosöörlikud oskused tunda kola hulgast väärt vanakraam ja nii alustas ta 2020. aasta kevadel tööd Tallinna Linnamuuseumis asjatundjana.”

Karantiiniajal tehtud saates on juttu Tallinna Linnamuuseumi mänguasjade kogus olevast nukust, selleks on kasutatud muuseumide andmebaasi MUISi. Tegu on Hollandi salonginukuga, kellele rõivad on selga õmmeldud salongi mööbli- ja kardinatekstiilide ülejääkidest. See nukk võis olla mõeldud mitte mängimiseks, vaid ainult iluasjaks, sellepärast ka nimetus salonginukk. Aga mis on salong? Selleks vaata saadet.

Sõnaraamat:
MUIS – interneti andmebaas, kus on pildid ja jutt Eesti muuseumikogudes olevate asjade kohta.
Salong – Tänapäeva kodudes neid ju eriti ei ole. Salong oli vanaaegses kodus mõnusa äraolemise koht, kus joodi teed või kohvi, söödi küpsiseid ja räägiti juttu. Seal oli mugav mööbel ja kaunistuseks nipsasjad.
Nipsasjad – kaunistuseks mõeldud väikesed esemed, millega praktiliselt midagi teha ei ole. Näiteks portselanist nukud, mis mängides kohe katki lähevad. Väga tüüpiline nipsasi umbes 100 aastat tagasi oli näiteks kivist väikestest elevantidest koosnev komplekt. Need pandi ritta, kõige suurem elevant ees ja riburadapidi väiksemad järel. Ka see salonginukk on ilmselt mõeldud rohkem nipsasjaks kui mänguasjaks.
Rõivas – riietusese

Salonginuku sissekanne Muisis on SIIN.